Ze stacji Rzeszów Główny w pierwszych czterech miesiącach roku skorzystało ponad 5 tys. pasażerów pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Podróżni korzystać mogą tam z wind, ruchomych schodów, ścieżek naprowadzających czy oznakowania w alfabecie Braille’a. Inwestycja kosztowała 205 mln zł.
Na podróżnych na stacji Rzeszów Główny czekają trzy nowe perony z dużymi wiatami oraz przejście podziemne między peronami, dworcem i miastem. Wcześniej piesi korzystali z kładki nad torami.
Nowe, jasne oświetlenie pozwala bezpiecznie korzystać z podróży także wieczorem i w nocy. Dobrą orientację na stacji umożliwia ponad 100 tablic i gablot informacyjnych.
Pasażerom przyjeżdżającym i odjeżdżającym ze stolicy Podkarpacia dostęp do pociągów ułatwiają cztery windy oraz cztery pary schodów ruchomych. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Osobom niewidomym i słabowidzącym w dojściu do pociągów pomagają linie naprowadzające oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a.
Rzeszów Zachodni, nowy przystanek wybudowany w ramach projektu związanego z przebudową głównej rzeszowskiej stacji, dodatkowo zwiększył możliwości kolei. Perony są wyposażone w windę i pochylnie, co zapewnia dostęp do pociągów wszystkim podróżnym – bez względu na możliwości ruchowe.
Inwestycję w Rzeszowie zrealizowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość umowy, współfinansowanej ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 205 mln zł netto.