Aktualności

Święto Kolejarza 2018

Wystąpienie Prezydenta
podczas Gali z okazji Święta Kolejarza

Wielce Szanowny Panie Ministrze,
Szanowne Panie i Szanowni Panowie Ministrowie,
Wielce Szanowny Panie Prezesie,
Szanowni Państwo Prezesi,
Czcigodni Goście,
Przedstawiciele Zaprzyjaźnionych Kolei,
Wielce Szanowni Państwo Odznaczeni,
Wszyscy Drodzy Zebrani,
Szanowni Państwo!

Na wstępie chcę powiedzieć, że panie, które przed chwilą odznaczałem, wcale nie wyglądają na długoletnią służbę. Ale z całego serca jeszcze raz chcę podziękować właśnie za tę służbę Państwu odznaczonym, bo każdemu dziękowałem z osobna, i wszystkim Państwu – tak jak tutaj się zgromadziliście – za to, że Wasze życie oznacza tak naprawdę służbę dla Polski.

Dlatego, że wiem doskonale, że kolej to nie jest po prostu praca. To służba, pasja, bardzo często także hobby tych, którzy na co dzień służą na kolei. To niezwykle ważna służba dla Polski, dla realizacji zabezpieczania jej strategicznych interesów, dla codziennego życia Polaków i gości, którzy do nas przyjeżdżają.
Ogromnie za te wszystkie lata służby chciałem Państwu podziękować i od razu na wstępie chciałem prosić, byście jako przedstawiciele środowisk kolejarskich z całej Polski te moje pozdrowienia swoim współpracownikom – koleżankom, kolegom – zawieźli. Bardzo o to proszę, byście przekazali wyrazy szacunku, podziękowania i serdeczne pozdrowienia wraz z życzeniami wszelkiego powodzenia dla całej braci kolejarskiej, dla całego środowiska związanego z Polskimi Kolejami i polskim kolejnictwem.
Szanowni Państwo, to rzeczywiście wyjątkowy Dzień Kolejarza w wyjątkowym roku – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Widzieliśmy to na filmie, mówił o tym także pan prezes Krzysztof Mamiński. Tak jak powiedziałem: nie ma żadnych wątpliwości, że pokolenia polskich kolejarzy, ludzi związanych z Polskimi Kolejami, miały wielki wpływ na rozwój polskiego państwa, na walkę o niepodległą Polskę czy wręcz brały czynny udział w tej walce.
Tak było, gdy Polska odzyskiwała niepodległość, tak było w czasie kształtowania granic Rzeczypospolitej, kiedy broniliśmy się przed nawałą bolszewicką. Tak było później – gdy odbudowywaliśmy naszą ojczyznę, gdy trzeba było ujednolicić koleje z trzech zaborów. To wielka praca środowiska właśnie związanego z Polskimi Kolejami. Ludzi, którzy w to, żeby transport mógł w Polsce dobrze funkcjonować, w to, żeby ten nowoczesny na ówczesne czasy rodzaj transportu dynamicznie się rozwijał, wkładali nie tylko swoją służbę i pracę, ale przede wszystkim serce.
I to jest ogromna zasługa właśnie Państwa środowiska. Przecież bardzo często jest tak, że są Państwo kolejnym pokoleniem ludzi, którzy dla Polskich Kolei pracują, w Polskich Kolejach służą. Ogromnie chcę za to podziękować i z całą mocą chcę to podkreślić. To jest ogromnie ważne środowisko – to polscy kolejarze byli pierwszymi, którzy zginęli w II wojnie światowej. Tak, bo to polscy kolejarze próbowali zapobiec temu, by Niemcy zdołali dotrzeć do granicy w Tczewie i mogli zaatakować polską placówkę graniczną. To polscy kolejarze pierwsi oddali życie. Czczą Państwo ich pamięć co roku razem z wieloma środowiskami. Byłem w tym roku w Tczewie i też o tym właśnie wspominaliśmy – że to polscy kolejarze byli pierwsi.
To polscy kolejarze walczyli w czasie II wojny światowej. To oni potem odbudowywali Polskę. Ale to także polscy kolejarze z Lubelskiego Węzła Kolejowego w 1980 roku strajkowali po to, byśmy mogli odzyskać godność jako ludzie pracy – żeby byli godnie traktowani – ale tak naprawdę dziś dobrze wiemy, że również i po to, byśmy odzyskali wolność, suwerenność i pełną niepodległość. Wspierali ich potem koledzy z Wrocławskiego Węzła Kolejowego i innych stron Polski. To także wielka zasługa polskich kolejarzy, ludzi Solidarności, że tę wolność dzisiaj mamy.
Dziękuję, że dziś nadal rozwijają Państwo Polskie Koleje. Jestem ogromnie zaszczycony, że mogę być dzisiaj z Państwem. Nie tylko dlatego, że powiedziano mi przed chwilą, iż jest to pierwsza taka sytuacja, że na Dniu Kolejarza obecny jest Prezydent Rzeczypospolitej. Ale także dlatego, że mam swoje osobiste, rodzinne związki z Polskimi Kolejami.
Mój pradziadek był zawiadowcą jednej ze stacji pod Warszawą, moi wujkowie i ciocia – moja chrzestna – pracowali w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Nowym Sączu, więc te związki rodzinne są. Wielokrotnie mówiłem, że zawsze wspominam taki widok, który pewnie zachowam przed oczyma do końca życia: gdy wchodzę – jako mały chłopiec – z moim dziadkiem rano na rynek w Starym Sączu i ze wszystkich zaułków, z uliczek wychodzą ludzie i idą w kierunku stacji kolejowej na Podmajerzu. Dziadek zawsze mówił: „No, kolejorze już idą, żeby jechać do Nowego Sącza, bo zaraz przyjedzie pociąg”. Zbliżała się godz. 7. To widok, którego dzisiaj już nie ma, już się tego w Starym Sączu nie widzi, czasy się zmieniły.
Ale jestem tutaj także po to, by Państwu życzyć: dynamicznego rozwoju Polskich Kolei, żeby były one w całości kolejami najnowocześniejszymi, żeby śmiało mogły konkurować z tymi najlepszymi nie tylko w Europie, lecz także na świecie. Żeby mieli Państwo satysfakcję z uczestnictwa w tym dynamicznym rozwoju. Żeby wszystkie zobowiązania, które zostały podjęte wobec Polskich Kolei, wobec środowiska polskich kolejarzy, zostały dotrzymane.
Tego Państwu chcę życzyć w Dniu Kolejarza w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego Państwu życzę i jeszcze raz dziękuję za służbę dla Polski, dla nas wszystkich, dla Polskich Kolei. Wszystkiego dobrego.
Dziękuję bardzo.

Dodaj komentarz