Aktualności Inwestycje

Zamiast zakopianką, koleją pod Tatry

25 czerwca br. wracają pociągi na modernizowaną trasę Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Pod Tatry koleją dojedziemy m.in. z Gdyni, Warszawy i Krakowa. Podróże ułatwią wygodne perony na 21 stacjach i przystankach. W Zakopanem dla obsługi pasażerów przygotowana będzie tymczasowa stacja na Spyrkówce w rejonie ul. Chyców Potok.

fot. Józef Syc / PKP PLK

Na wakacje, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umożliwiają przewoźnikom realizację bezpośrednich połączeń dalekobieżnych i regionalnych pociągami do stolicy Tatr. PKP Intercity uruchomi średnio 7 połączeń w dobie do Zakopanego. Dzięki inwestycji PLK, pasażerowie skorzystają z dostępniejszych, a także wygodniejszych stacji i przystanków na modernizowanej trasie KrakówZakopane.

PLK prowadzą inwestycje na jednotorowej linii kolejowej do Zakopanego etapami, by w sezonie letnim i zimowym podróżni mogli skorzystać z bezpośredniego dojazdu koleją pod Tatry.

Przebudowa stacji Zakopane dla lepszych podróży koleją

Latem na stacji Zakopane PKP PLK przeprowadzi dalsze prace budowlane. Poprzedziły je roboty przygotowawcze rozpoczęte w marcu. Rozebrano już istniejące elementy, m. in. sieci trakcyjnej, linii energetycznych, oświetlenia, a także urządzeń automatyki. Wykonawca jednocześnie rozbiera tory i perony, by wybudować nowe. Po przebudowie zakopiańska stacja kolejowa zapewni oczekiwany poziom obsługi podróżnych. Zamiast dotychczasowych trzech, będą cztery wysokie perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów. Nowe obiekty będą dłuższe, dzięki temu przewoźnicy zyskają możliwość swobodnego planowania postojów na stacji Zakopane, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych. Komfort zwiększą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowania oraz ścieżki dotykowe dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Nowe tory i urządzenia sterowania ruchem na stacji usprawnią obsługę połączeń dalekobieżnych i regionalnych.

Zastępcza stacja zapewni dojazdy w góry podczas prac

Szeroki zakres prac na stacji Zakopane wymagał przygotowania stacji tymczasowej. W Zakopanem, na Spyrkówce – w rejonie ul. Chyców Potok, PLK przygotuje tymczasową stację dla podróżnych. Będą kasy biletowe, poczekalnia, toalety, schody, a także dogodne dojścia oraz oznakowanie i tablice informacyjne.

Od 25.06. do 31.08.2022 r. na tymczasowej stacji, do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni PKP Intercity, którzy udzielają wszelkiej informacji pomocnej w podróży.

PKP PLK oraz miasto Zakopane zorganizują połączenie dworca z centrum. Powstanie parking, postój dla taksówek, a także busów. Pozwala ono na sprawną przebudowę stacji kolejowej Zakopane oraz budowę przez Miasto Centrum Komunikacyjnego. Według planów, będzie to dworzec komunikacji dalekobieżnej i lokalnej, a także wielopoziomowy parking.

Wyższy standard i krótszy czas na kolejowej zakopiance

Prace na kolejowej zakopiance przewidziano do 2023 r. W efekcie skróci się czas podróży z Krakowa do Zakopanego do ok. 2 godzin. Ważnym efektem inwestycji będą lepiej dostępne dla wszystkich stacje i przystanki. Latem pasażerowie skorzystają już z 21 lepiej przygotowanych obiektów na odcinku między Skawiną a Zakopanem.

Dodaj komentarz