Dziś swoje święto obchodzą pracownicy kolei! Święto Symboliczna data (25.11) przypada w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. Święto Kolejarza jest okazją do refleksji oraz podsumowań funkcjonowania branży, szczególnie w dobie realizacji przez spółki kolejowe miliardowych inwestycji.
Dzień Kolejarza Polskiego, bo taką niegdyś nazwę nosiło święto, obchodzony był w różnych terminach. W 1935 roku kolejarze świętowali 29 września, zaś już dwa lata później, na dzień uroczystości wybrano 26 września. Relację z obchodów można było wówczas usłyszeć na antenie Polskiego Radia.
Po raz pierwszy po II wojnie światowej święto polskiej kolei obchodzono w 1954 roku, a uroczystościom nadano charakter centralny. 21 lipca 1981 roku, NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, mówiącą, iż „(…) począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy”.
I właśnie w Lublinie 25 listopada odbyły się pierwsze uroczystości, które zbiegły się z odsłonięciem i poświęceniem przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka, Krzyża-Pomnika Doli Kolejarskiej na terenie Lokomotywowni Lublin.
Święto Kolejarza to szczególna okazja, by uczcić sumienność i profesjonalizm polskich kolejarzy. Kolejarski mundur wyróżnia tych, którzy swoją wiedzą, umiejętnościami i osobistym zaangażowaniem wypełniają codzienną służbę najlepiej pojętemu interesowi społecznemu oraz rozwojowi polskiej gospodarki. Warto przy tej okazji wspomnieć o prowadzonym przez PKP S.A. największym w historii spółki programie modernizacji i budowy dworców, którym do 2023 r. objętych zostało prawie 200 obiektów w całej Polsce. Komfortowe, nowoczesne, bezpieczne, innowacyjne, przyjazne środowisku – takie stają się kolejne dworce kolejowe.
Spółki Grupy PKP prowadzą największy proces inwestycyjny w swojej historii. Modernizowane są dworce, linie kolejowe oraz tabor. Łącznie do 2023 roku w unowocześnianie i podnoszenie konkurencyjności transportu kolejowego zainwestowanych zostanie ponad 100 mld zł.
„Raport Kolejowy” oraz wydawca – Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei składają wszystkim pracownikom kolei najlepsze życzenia!