W trzecią rocznicę zaprzysiężenia Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Ukrainy, MPK Wrocław dało wyraz mocnego symbolicznego wsparcia dla osób, które bronią naszych sąsiadów przed rosyjską zbrojną agresją. Pasażerów po mieście będzie woził tramwaj ozdobiony barwami Ukrainy.
Od momentu rozpoczęcia barbarzyńskiej, rosyjskiej agresji na naszych wschodnich sąsiadów minęło 90 dni. To czas najeżony zbrodniami wojennymi Rosji, ale i wielkimi odruchami serca Polaków, którzy, na wielu płaszczyznach, pomagają Ukraińcom funkcjonować w tak dramatycznych okolicznościach.
– Wojna trwa. Walka Ukraińców o życie, o dom, o rodzinę – trwa. Trzeba o tym przypominać, żeby zaangażowanie w pomoc Ukrainie nie słabło. Ten tramwaj jest symbolem wielkiej pomocy Polaków dla Ukraińców. Pomocy militarnej i humanitarnej. Sytuacji, w których Ukraińcy mogli zostawić pod opieką Polaków to, co mają najdroższe – swoje dzieci, rodziny. Za to należą się Wam wielkie podziękowania, to duża rzecz – mówi Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.
MPK Wrocław pomaga mieszkańcom Ukrainy
MPK Wrocław jest częścią tego ogromu pomocy. Wojenni uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej, autobusy i tramwaje dojeżdżają w strategiczne miejsca miasta, w których ukraińska społeczność może wyrobić niezbędne dokumenty czy wnioskować o nadanie numeru PESEL. MPK Wrocław stara się też aktywnie włączyć Ukraińców w codzienne funkcjonowanie w społecznej tkance miasta, chociażby za pośrednictwem ważnych symboli.
– Ten tramwaj to hołd oddany nie tylko walczącym na froncie. To podziękowanie dla każdego i każdej z nas, pomagających tak jak możemy i potrafimy. Wolontariatem, gościnnością, oferując pracę czy przekazując pieniądze – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.
MPK Wrocław wspiera ukraińską społeczność także w wymiarze praktycznym. To praca, która daje godność i poczucie stabilności w tych trudnych realiach. Bezpłatna komunikacja dla uchodźców wojennych czy pierwsze w Polsce, nowatorskie rozwiązania dla motorniczych ukraińskich, którzy w MPK Wrocław już pracują. To jest konkretne i systemowe wsparcie.
Fundacja Ukraina
– Jestem Ukraińcem, ale i wrocławianinem od 9 lat i cieszę się z takich gestów. Od początku wojny widzę wielką falę wsparcia – symbolicznego oraz praktycznego od Polaków. Chcę Wam podziękować za tę ogromną pracę, która przełożyła się na zapewnienie spokoju i dobrego życia moim rodakom – mówi Artem Zozulia, prezes Fundacji Ukraina. – My ze swojej strony możemy obiecać dalsze wysiłki, żeby ta adaptacja Ukraińców i integracja z Polakami przebiegała jak najlepiej. To pokazuje, że nawet w tak drastycznej sytuacji wojny, najbardziej liczy się człowiek.
O uznanie dla tej inicjatywy apelował też były Konsul Honorowy Ukrainy we Wrocławiu, Grzegorz Dzik.
– Trzeba docenić pomysł i pracę całej załogi MPK, trzeba docenić też obecne tu media, że podejmują ten ważny temat. Ten tramwaj na ulicach miasta ma przypominać nam, że za naszą wschodnią granicą wciąż toczy się wojna. Nasza pomoc dla Ukraińców musi trwać.
Tramwaj Niepodległości
MPK Wrocław regularnie inicjuje akcje ważne z punktu widzenia tożsamości lokalnej społeczności. W czerwcu 2019, z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów, na wrocławskie ulice wyruszył wyjątkowy Tramwaj Wolności, upamiętniający najważniejsze wydarzenia w historii miasta po 1945 roku. Z kolei od listopada 2020 roku na ulicach miasta pojawił się Tramwaj Niepodległości. W jednoczący sposób włączył on mieszkańców w obchody narodowego święta Polaków.