W długi czerwcowy weekend (10-14.06) z pociągów PKP Intercity skorzystało ponad 300 tys. osób. Te pięć dni przyniosło o ponad 20 proc. pasażerów więcej niż w dwutygodniowym okresie 3-16 maja 2020 roku.
PKP Intercity sukcesywnie wznawia kursowanie kolejnych pociągów, zarówno tych, które z powodu epidemii były zawieszone, jak i tych, które zostały skrócone i teraz wracają do pełnej relacji. W weekend rozpoczęcia wakacji przewoźnik przywróci i uruchomi kolejne połączenia, między innymi do popularnych turystycznych miejscowości, a 22 czerwca br. na tory wrócą także pierwsze składy międzynarodowe. Dzięki temu 26 czerwca br. dyspozycji pasażerów będzie już ponad 400 pociągów PKP Intercity.
Powrót kolejnych połączeń to odpowiedź przewoźnika na dynamicznie zwiększające się zapotrzebowanie na podróże koleją. Pokazał to ostatni długi weekend. Od środy 10 czerwca do niedzieli 14 czerwca PKP Intercity przewiozło 308 tysięcy pasażerów. Tylko w ciągu tych pięciu dni z usług przewoźnika skorzystało o 53 tysiące pasażerów więcej niż w ciągu 14 dni od 3 maja do 16 maja, kiedy to PKP Intercity rozpoczęło przywracanie zawieszonych wcześniej połączeń. Dla porównania, w niedzielę 3 maja pociągami przewoźnika podróżowało niespełna 20 tysięcy pasażerów, a w niedzielę 14 czerwca już blisko 84 tysiące.
W długi weekend czerwcowy największą popularnością wśród pasażerów PKP Intercity cieszyły się podróże między Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Wrocławiem, Białymstokiem oraz Poznaniem.
PKP Intercity wzmacnia pociągi
Aby zapewnić bezpieczną podróż jak największej liczbie osób, podczas długiego weekendu przewoźnik wzmocnił 147 pociągów o 315 wagonów. 16 elektrycznych składów trakcyjnych wyruszyło w trasę w podwójnym zestawieniu, w tym pociąg Pendolino z Krakowa do Kołobrzegu 10 czerwca oraz 11 czerwca z Kołobrzegu do Warszawy Wschodniej i z Krakowa do Gdyni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również połączenia obsługiwane dwoma połączonymi jednostkami ED-250, uruchomione 14 czerwca w relacjach z Warszawy do Gdyni, z Gdyni do Krakowa i z Gdyni do Warszawy.
Zasady podróżowania
Od 1 czerwca możliwy jest zakup biletów na 100 proc. miejsc siedzących w pociągach PKP Intercity. Aby zapewnić pasażerom bezpieczną podróż konieczny jest ścisły nadzór nad poziomem zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też PKP Intercity wprowadziło od 4 czerwca obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów. Bilety jednorazowe są wydawane wyłącznie ze wskazaniem miejsca do siedzenia. Z kolei od osób podróżujących z biletem okresowym także wymagane jest posiadanie rezerwacji miejsca na konkretne połączenie. Rezerwacja miejsca do biletów okresowych kosztuje złotówkę można ją nabyć w kasach biletowych, a także poprzez stronę internetową intercity.pl.
Aby jak najlepiej dostosowywać ofertę do obecnego zapotrzebowania, PKP Intercity zachęca do kupowania biletów z wyprzedzeniem. Najlepiej zrobić to przez kanały zdalne, m.in. poprzez stronę internetową intercity.pl czy aplikację mobilną IC Mobile Navigator.