Tramwaje

Warszawa: Jest umowa na tramwaj na ul. Gagarina

Warszawskie Tramwaje podpisały wspólnie z wodociągami umowę na projektowanie i budowę trasy tramwajowej oraz kolektora na ul. Gagarina w Warszawie. W pierwszej kolejności wykonawca przygotuje projekt, następnie rozpocznie prace torowe między ul. Sułkowicką a Czerniakowską.

Na ul. Gagarina powstanie zielone torowisko o długości ponad kilometra. W projekcie przewidziane będą przystanki i terminal tramwajowy przy ul. Czerniakowskiej. Przebudowane zostaną instalacje podziemne i drogi, zbudowane zaś perony, chodniki i ścieżki rowerowe. Nowoczesny system sterowania ruchem zapewni szybki, a co najważniejsze – priorytetowy przejazd tramwajów.

Równolegle prace prowadzić będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które zbuduje kolektor ściekowy Mokotowski Bis (śr. 2,8 m, dł. 1,2 km). Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo systemu kanalizacji w czasie intensywnych opadów. Prace naziemne i podziemne będą skoordynowane z budową torowiska.

Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Balzola. Koszt prac to ponad 190 mln zł brutto. Zadanie zrealizowane ma zostać w ciągu 34 miesięcy.

W tym samym czasie (rok 2023) w planach jest zaprojektowanie i wybudowanie trasy do Wilanowa. Połączy się ona z torami na ul. Gagarina.

Tory na Gagarina to część większego projektu związanego z budową trasy tramwajem do Wilanowa. Trasa o łącznej długości ok. 20 km, docelowo połączy Wolę, Ochotę, Mokotów i Wilanów. Całe zadanie podzieliliśmy na kilka etapów. Projekt jest dofinansowany z środków unijnych na lata 2014 – 2020.

Dodaj komentarz