Przewozy towarowe Wydarzenia

Wąskotorowy pociąg towarowy wrócił na linię Bytom – Tarnowskie Góry

Ostatni dzień listopada to historyczna chwila dla górnośląskiej kolei. Z Bytomia do Tarnowskich Gór wyruszył wąskotorowy pociąg towarowy. Po ponad 20 letniej przerwie, na górnośląskim szlaku, znów pojawił się ruch.

Waży 326 ton, ma 104 metry długości i 52 osie – to dane pociągu towarowego, który ruszył w drogę do Tarnowskich Gór. Tabor napędzała lokomotywa serii Lxd2, która ciągnęła 12 wagonów, w tym 11 załadowanych tłuczniem, potrzebnym do remontu tarnogórskiego odcinka torowiska.

Jak relacjonuje Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na swoim Facebook ’u:

„[…] w trybie prawie alarmowym, zebraliśmy naszą ekipę, załadowaliśmy 11 wagonów tłuczniem i zawieźliśmy na mijankę w Tarnowskich Górach. Mogliśmy to zrobić, bowiem cały czas posiadamy kilkanaście sprawnych wagonów – węglarek serii Wddxh(p) – jedynym ich mankamentem jest niekompletna (czytaj – rozkradziona) instalacja hamulca zespolonego. Aby temu zaradzić, na każdym wagonie jechał członek naszego Stowarzyszenia jako hamulcowy. I ponownie, jak już nie raz bywało, daliśmy radę. Dzięki dzisiejszej akcji unikniemy przestojów podczas wspomnianego remontu. Przy okazji zapisaliśmy nową kartę w naszej prawie 20 letniej działalności.”