Inwestycje

Wiosną skorzystamy z odnowionego dworca PKP w Oświęcimiu

fot. wizualizacja

Modernizacja dworca kolejowego PKP Oświęcim kosztować będzie 16,5 mln zł. Obiekt do użytku oddany zostanie jeszcze wiosną.

Prace konstrukcyjne oraz większość prac wykończeniowych związanych z budową nowego dworca zostały już ukończone. Aktualnie wykonywane są przyłączenia energetyczne do budynku oraz rozruch urządzeń i systemów.

– Finalizujemy zagospodarowanie terenu, w tym nasadzenia drzew i krzewów – informuje Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP S.A.

 

Nowy dworzec powstaje w miejscu starego obiektu. Wykonany zostanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Składać się będzie z dwóch niezależnych kubatur, połączonych dachem. Dostosowany zostanie do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Co znajdzie się w części zachodniej obiektu?

  • Przeszklona poczekalnia
  • Kasy biletowe
  • Toalety
  • Pomieszczenie dla osób z dziećmi
  • Posterunek SOK

W części wschodniej obiektu znajdą się zaś cztery lokale usługowo-handlowe.

Na terenie dworca staną biletomat, bankomat, automaty do sprzedaży, a także szafki na bagaż i paczkomat.

Budynek dworca wyposażony będzie w gruntowną pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz instalację wody szarej zasilanej przez wodę deszczową, wykorzystywanej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni.

Część elewacji nowego dworca ozdoby mozaika o długości 24 m i powierzchni 100 mkw. autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego z początku lat 60. XX wieku. Wcześniej znajdowała się ona wewnątrz starego dworca.

Na zewnątrz budynku powstanie m.in. przystanek autobusowy oraz parking.
Zadanie zrealizuje konsorcjum, którego liderem jest przedsiębiorstwo budowlane Mazur z Jankowic w Śląskiem.

Dodaj komentarz