Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKP CARGO S.A w restrukturyzacji zdecydowało o wprowadzeniu zmian w Statucie Spółki, zmianach w składzie Rady Nadzorczej oraz podjęło uchwałę w sprawie wyboru firmy audytorskiej do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju Spółki za rok 2024 i 2025.
Zmiany w Statucie Spółki dotyczą liczby członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej, a także sposobu wyboru jednego z Członków Zarządu. Zgodnie z decyzją akcjonariuszy PKP CARGO S.A w restrukturyzacji do Zarządu będzie powoływanych łącznie sześciu członków, licząc z prezesem, na wspólną kadencję trwającą trzy pełne lata obrotowe. Ze Statutu wykreślony został też zapis o wyborze jednego Członka Zarządu spośród kandydatów przedstawionych przez pracowników Spółki.
-W związku z ogromną skalą wyzwań, które stoją w najbliższych latach przed PKP CARGO, a także mając na uwadze wielkość Spółki i całej Grupy Kapitałowej, w najbliższych latach trzeba wzmocnić kompetencje Zarządu. Dlatego zaproponowane zostało zwiększenie liczebności Zarządu o jedną osobę i rezygnacja z wyboru jednego Członka Zarządu spośród kandydatów przedstawionych przez pracowników spółki. To umożliwi większą specjalizację i lepszy podział zadań pomiędzy Członków Zarządu. Pomoże też w sprawny i profesjonalny sposób przeprowadzić spółkę przez najbliższe wyzwania – mówi dr Marcin Wojewódka, p.o. Prezes Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji.
Zmiany dotyczące Rady Nadzorczej
Walne Zgromadzenie, które odbyło się 7 października 2024 roku zdecydowało także, że Rada Nadzorcza PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji będzie liczyć od 7 do 9 osób. Wcześniej Statut zakładał, że liczyła od 11 do 13 członków, w tym Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej. W konsekwencji pracownicy będą mieli prawo do powoływania i odwoływania jednego przedstawiciela do Rady Nadzorczej. Kadencja członków Rady Nadzorczej będzie wynosić trzy pełne lata obrotowe.
-Udział pracowników w Radzie Nadzorczej jest cenny, jednak po wielu latach funkcjonowania PKP CARGO jako spółki publicznej może zostać zmniejszony do jednego przedstawiciela. Spółka jako notowana na giełdzie, podlega najwyższym rygorom informacyjnym i przejrzystości, stąd udział trzech przedstawicieli pracowników w Radzie Nadzorczej wydaje się nieproporcjonalnie duży i nadmierny – dodaje dr Marcin Wojewódka.
Podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zdecydowano także o wyborze firmy audytorskiej do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju Spółki za rok 2024 i 2025.
Informacja prasowa