Analizy Tabor

Zwiększa się komfort podróży pociągami

Niemal połowa wagonów wyposażona jest w klimatyzację, wciąż wzrasta także liczba składów z dostępem do internetu oraz wzmacniaczami sygnału GSM. Jak informuje Urząd Transportu Kolejowego, zwiększa się komfort podróży pociągami, co zauważyć można analizując dane dot. wyposażenia taboru.

Dane, uzyskane z 2019 r. dot. wyposażenia pociągów pasażerskich, wskazują na poprawę w stosunku do roku poprzedniego.

O 9 punktów procentowych zwiększył się odsetek wagonów z miejscami do siedzenia wyposażonych w klimatyzację. Na koniec ubiegłego roku było to 45 proc. z 1 940 wagonów, a  w 2018 r. takich wagonów było 36 proc.. W przypadku elektrycznych zespołów trakcyjnych sytuacja wygląda jeszcze lepiej – klimatyzację posiadało 62 proc. tego typu pociągów (na koniec 2018 r. – 56 proc.). Urządzenia pozwalające na dostęp do internetu za pomocą WiFi były zainstalowane w blisko połowie zespołów trakcyjnych. Jednak w przypadku klasycznych wagonów takie wyposażenie było tylko w co 14 wagonie.

– Inwestycje taborowe zaczynają się przekładać na komfort podróżowania. Z roku na rok zwiększa się odsetek pociągów wyposażonych w takie udogodnienia jak klimatyzacja i co ważne – komfortowo można jechać nie tylko w dalekie trasy, ale także w trakcie codziennych dojazdów do szkoły czy pracy – zauważa dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Nowoczesne, wygodne pociągi to jeden z ważnych elementów, przyciągających podróżnych do korzystania z usług kolei – dodaje.

 

Czytaj dalej >