Raport z Polski Wydarzenia

106 lat temu powołano Straż Kolejową

Straż Ochrony Kolei, jako spadkobierczyni wartości przedwojennej Straży Kolejowej, podejmuje ciągle nowe działania na rzecz wzmacniania i kultywowania wartości patriotycznych. Szacunek dla barw i symboli narodowych oraz munduru, podtrzymywanie tradycji Straży Kolejowej to przedmiot nieustannej troski kierownictwa Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei.

Dzisiejsza Straż Ochrony Kolei to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu, przeznaczona do ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych oraz dworcach kolejowych, usytuowana w strukturach państwowego zarządcy infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. Straż Ochrony Kolei została utworzona na mocy Ustawy o transporcie kolejowym, nadzór nad formacją sprawuje Ministerstwo Infrastruktury. Zwierzchnikiem wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych formacji jest Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.

Straż Ochrony Kolei ochrania prawie 19 tysięcy kilometrów linii kolejowych, to ponad pięciokrotnie więcej niż długość granic Polski, blisko 7,5 tysiąca pociągów pasażerskich i towarowych w ciągu doby. Objętych ochroną ze strony SOK jest ponad 600 najważniejszych dworców kolejowych w Polsce obsługujących ruch międzynarodowy, międzywojewódzki i regionalny, a także prawie 15 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych, wszystkich kategorii. Formacja składa się z 16 Komend Regionalnych: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Lublin, Łodzi, Bydgoszczy, Kielcach, Opolu, Przemyślu, Białystoku, Zielonej Górze i Iławie oraz 78 posterunków. W Straży Ochrony Kolei funkcjonuje Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Zbąszyniu z filią w Przemyślu.

Oficjalne uroczystości z okazji 106. rocznicy powołania SOK odbędą się 20 listopada 2024 roku w Centrali PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Warszawie z udziałem wiceministra Infrastruktury.

Źródło: Straż Ochrony Kolei

Dodaj komentarz