Tramwaje

40 tramwajów Škody trafi do Brna

Największy kontrakt na zakup tramwajów w ciągu ostatnich dziesięciu lat został podpisany w Czechach. Za kwotę 2,4 mld koron Škoda Transportation dostarczy 40 całkowicie niskopodłogowych, dwukierunkowych tramwajów do Brna. W skład taboru przedsiębiorstwa transportowego miasta Brno (DPMB) wejdą pojazdy Škoda ForCity Smart 34.

Fot. Škoda Transportation

Pierwsze pięć tramwajów zostanie dostarczonych w ciągu dwóch lat. W przypadku kolejnych 35 DPMB będzie mogło skorzystać z opcji do 2026 r., w zależności od swoich możliwości finansowych.

Radny ds. Transportu Petr Kratochvíl powiedział:

– Dostarczane tramwaje będą stopniowo zastępować pojazdy typu KT8D5, które pochodzą z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, a ich żywotność pomimo prowadzonych remontów dobiega końca.

 

Ogłoszenie przetargu poprzedziły tzw. wstępne konsultacje rynkowe, które miały wyeliminować sytuację przygotowania oferty pod konkretnego producenta. Rezultatem była niezwykle otwarta procedura jak na czeskie warunki. Podczas jej realizacji skontaktowano się z dziesięcioma producentami tramwajów, a odpowiedzi udzieliło czterech z nich. W konsultacjach wzięły udział firmy Škoda Transportation, Pragoimex, Stadler i Siemens. DPMB nie podało ostatecznie, ilu uczestników wzięło udział w przetargu.

Każdy tramwaj powinien pomieścić co najmniej 230 osób, z czego 60 na miejscach siedzących. Tramwaje będą klimatyzowane i wyposażone w system kamer. Cena nie była jedynym kryterium przetargu, jej waga wynosiła 80%. Reszta zależała od ilości pasażerów, ceny części zamiennych czy długości gwarancji.

Nowe wagony będą przeznaczone przede wszystkim do jazdy na nowej linii tramwajowej prowadzącej do kampusu uniwersyteckiego, która zostanie ukończona w 2022 r. Na końcach nie będzie pętli, toteż będzie można po niej jeździć tylko dwukierunkowymi tramwajami. W ten sposób mieszkańcy Brna zyskają wygodne połączenie z tym obszarem, jak i stopniowo przesiądą się do nowoczesnych tramwajów – powiedziała burmistrz Markéta Vaňková.

Prezes Zarządu Škoda Transportation Group Petr Brzezina tak odniósł się do umowy: – Brno dołączy do innych czeskich i zagranicznych miast, w których będzie jeździć nowa generacja najnowocześniejszych tramwajów Škody. Są to na przykład Ostrawa, Pilzno, Helsinki, Tampere czy Bonn i Mannheim w Niemczech.

Reklama