PKP Intercity zwiększa limit zajętości miejsc w swoich pociągach. Od 1 czerwca będzie możliwość zakupu biletów na wszystkie miejsca siedzące dostępne w pociągu. Przewoźnik wprowadza także obowiązek posiadania rezerwacji miejsc siedzących.
W związku ze stopniowym znoszeniem ograniczeń w przemieszczaniu się od 1 czerwca w środkach komunikacji zbiorowej wszystkie miejsca siedzące mogą być zajęte. Zmiany wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. dotyczą także wszystkich pociągów PKP Intercity. Aby zapewnić pasażerom bezpieczną podróż konieczny jest ścisły nadzór nad poziomem zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Służy temu system rezerwacji miejsc, który od poniedziałku będzie działał według nowych reguł, umożliwiając zajmowanie wszystkich foteli w pociągu.
Osoby, które zakupią bilety w przedsprzedaży do 31 maja br. włącznie, na przejazd w dniu 1 czerwca i później, mogą zwrócić bilet i otrzymać pełną należność, bez potrącenia odstępnego.
Podróż tylko z rezerwacją miejsca
W związku z nadal obowiązującym limitem zajętości miejsc od 1 czerwca pociągami PKP Intercity będzie mogło podróżować tylu pasażerów ile jest miejsc siedzących w składzie. Dlatego też PKP Intercity wprowadza od 4 czerwca br. obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów: Twoich Liniach Kolejowych (TLK), InterCity (IC), Express InterCity (EIC) oraz tak jak do tej pory, Express InterCity Premium (EIP). Jednocześnie przewoźnik zachęca pasażerów do planowania podróży, kupowania biletów i rezerwacji miejsc z wyprzedzeniem.
Od 4 czerwca bilety jednorazowe będą wydawane wyłącznie ze wskazaniem miejsca do siedzenia. Z kolei od osób podróżujących z biletem okresowym będzie wymagane posiadanie także rezerwacji miejsca na konkretne połączenie.
Rezerwacja miejsca do biletów okresowych będzie kosztować symboliczną złotówkę. Rezerwacje będzie można nabyć w kasach biletowych, a także poprzez stronę internetową intercity.pl. Co ważne, również od 4 czerwca br. PKP Intercity wprowadza nową funkcjonalność – poprzez stronę internetową można będzie nabyć rezerwację miejsca także do biletów kupionych w innych kanałach sprzedaży.
Jeśli na stacji nie ma kasy biletowej lub jest ona nieczynna, podróżni powinni zgłosić się do konduktora już na peronie, jeszcze przed wejściem do pociągu. Jeśli będą wolne miejsca w pociągu, konduktor sprzeda pasażerowi bilet lub dokona rezerwacji i wyda miejscówkę.
W przypadku, gdy na stacji dostępna jest kasa biletowa, podróżny powinien nabyć w niej bilet jednorazowy lub rezerwację miejsca przed rozpoczęciem podróży. Gdy na stacji czynna jest kasa, zakup biletu u konduktora jest niemożliwy (bez względu na kategorię pociągu), a przebywanie na pokładzie bez ważnego biletu oznacza konieczność zapłaty zarówno należności za przejazd jak i opłaty dodatkowej.
Posiadacze biletów okresowych zakupionych do 3 czerwca br. włącznie, czyli przed wejściem zmian w życie, będą mogli zwrócić te bilety w odstępstwie od terminów przewidzianych na ich zwrot. Wysokość zwrotu środków będzie dokonywana proporcjonalnie do liczby niewykorzystanych dni i bez potrącenia odstępnego. Pasażerowie posiadający bilety okresowe kupione do 3 czerwca br. włącznie, którzy nadal będą z tych biletów korzystać, będą mogli wystąpić o zwrot należności za nabywane za symboliczną złotówkę obowiązkowe miejscówki po zakończeniu okresu ważności biletu okresowego lub zakończeniu ograniczeń związanych z limitowaniem liczby miejsc w pociągach.