Specjalny pociąg towarowy z Chin, wiozący artykuły medyczne, dotarł do terminalu Małaszewicze. W wagonach transportowane były m.in. kombinezony ochronne dla medyków, fartuchy czy strzykawki. Sprzęt trafił do Agencji Rezerw Materiałowych.
Zarys International Group zainicjował największy transport jednorazowego sprzętu medycznego do walki z Covid-19. Był to pierwszy w 2021 r. specjalny transport kolejowy z Chin do Europy z produktami wspomagającymi walkę z wirusem.
ZIG od początku pandemii odpowiedzialny jest za dostarczenie środków zapewniających bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów polskich szpitali.
W minionym, 2020 roku spółka sprowadziła do kraju drogą powietrzną blisko 20 000 m sześciennych towaru. ZARYS prowadzi produkcję w Polsce, jednak ze względu na niegasnące potrzeby rynku to nie wystarcza. Wspieranie się produkcją chińską jest konieczne dla zachowania nieprzerwanych łańcuchów dostaw i zapewnienia odpowiednich stanów magazynowych.
– Kolejny rok walki z pandemią zapowiada się dla nas równie intensywnie co poprzedni – informują przedstawiciele ZARYS.
Ładunek o wielkości ponad 4 tys. m sześciennych został rozdzielony na dwa pociągi. Pierwszy z nich XIAN-MALA przewoził 20 platform kolejowych z kontenerami wypełnionymi produktami medycznymi, zwierał 1340 m sześciennych towaru. Druga część, około 2750 m sześciennych, czyli 41 kontenerów dotarła do Polski pociągiem YIWU-MALA. Obie części transportu zostały przyjęte w Porcie Przeładunkowym Małaszewicze. Transport drogą kolejową z Chin zajmuje około 14 dni.
Asortyment stanowiły środki ochrony indywidualnej, kombinezony ochronne, fartuchy chirurgiczne i wyroby medyczne takie jak m.in. igły iniekcyjne i strzykawki konieczne do przeprowadzenia szczepień ochronnych przeciwko Covid-19.