Zarządu Transportu Miejskiego w Lyonie (SYTRAL) zakupi 35 tramwajów Citadis za kwotę 115 mln euro. Inwestycja realizowana jest w ramach opcji, którą przewidywała umowa podpisana z Alstom w 2018 r. Po realizacji planu „Destinations 2026”, obejmującego inwestycje w pojazdy i infrastrukturę, tabor Lyonu (z liczbą 142 pojazdów) będzie jednym z największych we Francji.
Jean-Baptiste Eyméoud, prezes Alstom we Francji powiedział:
– To zamówienie to piękny znak zaufania od jednego z naszych wieloletnich klientów. Już od 40 lat współpracujemy z SYTRAL, oferując ekologiczne, niezawodne i komfortowe rozwiązania w zakresie mobilności, które spełniają oczekiwania pasażerów Lyonu. SYTRAL ma pewność, że dysponuje sprawdzonymi, wysokiej jakości pojazdami, ponieważ korzystamy z informacji zwrotnych z prawie 3000 tramwajów Citadis sprzedanych do 60 miast na całym świecie. Wprowadzenie do eksploatacji ponad 140 tramwajów Citadis sprawia, że sieć w Lyonie jest prawdziwą wizytówką know-how Francji i firmy Alstom.
Tabor w dyspozycji SYTRAL składa się obecnie z 34 tramwajów Citadis o długości 43 metrów i 73 tramwajów o długości 32 metrów, kursujących na 6 liniach. Dzięki skorzystaniu z prawa opcji liczba tramwajów wzrośnie do 142 i będzie jedną z największych flot miejskich pojazdów szynowych we Francji. Zamówienie zostało złożone w kilku transzach od 1998 roku, a pierwsze pojazdy zostały odebrane w 2000 roku.
Nowe tramwaje Citadis będą identyczne z 15 43-metrowymi składami dostarczonymi w 2020 i 2021 roku, kursującymi na liniach T3 i T4. Ich szczególną cechą jest czoło, przeprojektowane dla lepszej widoczności i większego komfortu jazdy. Mogą one pomieścić do 287 pasażerów, czyli równowartość 4 autobusów.
Tramwaje Citadis firmy Alstom oferują optymalną jakość podróżowania dzięki zintegrowanej niskiej podłodze, klimatyzacji, systemowi nadzoru wideo, a także audiowizualnemu systemowi informacji pasażerskiej. Wagony w 98% nadają się do recyklingu.
Seria Citadis została opracowana we Francji, w zakładach Alstom w La Rochelle. Nowe tramwaje będą produkowane w siedmiu zakładach Alstom we Francji: La Rochelle (projektowanie, montaż, testowanie i walidacja wagonów, Le Creusot (wózki), Tarbes (podzespoły trakcyjne), Aix-en-Provence (tachometry), Valenciennes (materiały eksploatacyjne) oraz w leżącym w obszarze metropolitalnym Lyonu, Villeurbanne (systemy komputerowe i informacji pasażerskiej).