Firma Dysten od lat specjalizuje się w projektowaniu i produkcji nowoczesnych rozwiązań elektronicznych do systemów informacji pasażerskiej dla branży kolejowej. Postępująca digitalizacja oraz konieczność zwiększenia efektywności transportu, a także komfortu pasażerów są głównymi czynnikami wpływającymi na rozwój oferowanych technologii. Firma związana jest z branżą kolejową od 2015 roku, sukcesywnie rozwijając się, dostarcza nowych rozwiązań i powiększa swoje portfolio.
Rozwiązania dla infrastruktury kolejowej
Początek obecności firmy Dysten w branży kolejowej związany jest z dostarczeniem lokalnego systemu informacji pasażerskiej, opartego o Zbiorcze Wyświetlacze Informacji Pasażerskiej, wykonane w oparciu o matryce LCD z podświetleniem w technologii LED. System zainstalowano na dworcu kolejowym Kraków – Płaszów. Kolejną zrealizowaną inwestycją dla PKP SZ był Lokalny System Informacji Pasażerskiej na dworzec w Kędzierzynie-Koźlu.
W 2017 firma Dysten wzięła udział w pilotażowym projekcie Polskich Kolei Państwowych (PKP S.A.) pt. „Innowacyjne Dworce Systemowe”. Przedsięwzięcie zakładało wyburzenie dotychczasowych obiektów dworcowych, na rzecz wybudowania nowych, mniejszych i bardziej ekologicznych budynków. Idea projektu wynikała z faktu, iż modernizacja dworca kolejowego i przystosowanie go do oczekiwanych funkcjonalności była znacznie bardziej kosztowna od wybudowania nowego obiektu. Inwestycja przewidywała zastosowanie energooszczędnych rozwiązań i najnowszych technologii. Dysten w ramach projektu dostarczył wyświetlacze informacji pasażerskiej dla 60% budowanych dworców systemowych. Firma wykazała się dużą elastycznością, dostosowując produkty do ściśle określonych warunków i możliwości instalacyjnych.
Kolejnym projektem zrealizowanym przez firmę Dysten było dostarczenie 22 wyświetlaczy informacji pasażerskiej na przystanki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Nieszablonowe i innowacyjne przystanki kolejowe wyposażono w perforowane wiaty, dające niecodzienne efekty świetlne dzięki wpadającym w nie promieniom słonecznym. Zainstalowano również szklane osłony chroniące podróżnych przed wiatrem i deszczem. Wszystkie przystanki zostały kompleksowo przystosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, oferując szereg udogodnień.
Na elektronicznych wyświetlaczach informacji pasażerskiej dostarczonych przez Dysten prezentowane są nie tylko godziny odjazdów pociągów, ale również rozkłady komunikacji miejskiej zatrzymującej się w pobliżu stacji kolejowej. Stanowi to bardzo znaczące ułatwienie dla osób podróżujących różnymi środkami transportu.
Szczegółowe wytyczne
Dysten jest jedną z niewielu polskich firm, która spełnia szczegółowe wytyczne w sprawie elementów wykonawczych Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i infrastruktury towarzyszącej Ipi-6, stworzone przez PKP PLK S.A.
Pierwszą realizacją spełniającą wymogi rozporządzenia było dostarczenie przez Dysten kolejowych tablic informacji pasażerskiej na stację w Radomiu – łącznie 80 urządzeń. Perony zostały wyposażone w wyświetlacze peronowe krawędziowe z zegarami analogowymi, wolnostojące infokioski oraz tablice zbiorcze przyjazdów i odjazdów typu totem. Dodatkowo zamontowano również czujniki obecności pociągu. W przejściach podziemnych przy wejściach na peron zainstalowano wyświetlacze peronowe wejściowe. Znajdują się tam także tablice zbiorcze stacyjne, informujące podróżnych o przyjazdach i odjazdach pociągów.