Zawieszono prace na 60-kilometrowym odcinku nowo budowanej linii kolejowej między miastami Playa del Carmen i Tulum na półwyspie Jukatan w Meksyku. Inwestor nie przeprowadził bowiem badań oddziaływania projektu na środowisko.
O bezterminowym zawieszeniu prac budowlanych na linii kolejowej na Jukatanie informuje Al Jazeera. Wnioskowali o to ekolodzy, którzy obawiają się, że prace zniszczą przyrodę regionu: lasy i podziemne systemy jaskiń. Pozew do sądu o wstrzymanie prac złożyła grupa nurków i speleologów z jaskiń, a także cenot. Prawnie wspiera ich organizacja DMAS.
O podejrzeniu nieprawidłowości przy realizacji inwestycji na Jukatanie poinformowali odpowiednie organy. Sąd federalny przychylił się do wniosku ekologów. Stwierdził bowiem, że plany budowy nie są zgodne z «procedurą oceny oddziaływania na środowisko». Tym samym inwestycja może spowodować «nieodwracalne szkody» w ekosystemie regionu.
Sąd federalny stwierdził również, że inwestor nie przeprowadził badań oddziaływania na środowisko naturalne na półwyspie Jukatan przed rozpoczęciem budowy piątego odcinka linii.
Inwestor może odwołać się od decyzji sądu. Z pewnością jednak budowa linii kolejowej łączącej Playa del Carmen z Tulum opóźni się. Inwestycja gotowa miała być do końca 2023 r.
Narodowy Fundusz Promocji Turystyki (Fonatur) po zapoznaniu się z orzeczeniem sądu poinformował, że prace ruszą dopiero po opracowaniu i przeanalizowaniu najnowszego raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Budowa 1525 kilometrowej linii «Tren Maya» kosztuje ponad 10 mld dolarów. Według innych źródeł koszt inwestycji sięgać może nawet 25 mld dolarów.