PKP S.A. oficjalnie otworzyły nowoczesny dworzec kolejowy w Rogowie. Obiekt został przebudowany – jest komfortowy i proekologiczny. Jego budowa trwała blisko dwa lata.
Dzięki inwestycji w Rogowie powstał typowy modułowy Innowacyjny Dworzec Systemowy, w którym zaimplementowano szereg nowoczesnych i zwiększających komfort podróżnych rozwiązań. Zastąpił on dotychczasowy budynek dworca, który został wyburzony na początku realizacji inwestycji.
Jak wygląda nowy dworzec?
Nowy dworzec w Rogowie posiada nowoczesną, minimalistyczną i funkcjonalną formę architektoniczną. Składa się on z dwóch części. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajdują się toalety. Natomiast w drugiej części mieści się lokal na wynajem. Pod zadaszeniem zlokalizowano również stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle nowego dworca jest 8-metrowa wieża zegarowa. Elewację pokryto kolorowymi panelami (paskami) HPL, które swoim wyglądem przypominają drewniane deski. Jest to nawiązanie do znajdującego się w Rogowie Arboretum, parku dendrologicznego z unikalnymi gatunkami drzew i krzewów na skalę europejską.
– Dzięki inwestycji w Rogowie z wykorzystaniem Funduszy Europejskich i środków krajowych komfort i bezpieczeństwo pasażerów znacznie wzrosły. Dostępność komunikacyjna jest bardzo ważna zwłaszcza w miejscach, w których możliwość korzystania ze sprawnej komunikacji decyduje o dobrej pracy i rozwoju lokalnych społeczności – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. – Obiekt jednocześnie odpowiada na współczesne wyzwania związane z ekologią i został zaprojektowany z myślą o wszystkich pasażerach, w tym tych z niepełnosprawnościami – dodaje.
O inwestycji mówił Maciej Małecki z MAP.
– Nowoczesna i funkcjonalna infrastruktura jest kluczowa dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa podróży pasażerom kolei. Cieszę się, że dziś udało się zrealizować kolejny krok na tej drodze, dzięki otwarciu nowego dworca w Rogowie. Jest to obiekt innowacyjny, spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych, dostępny i ekologiczny. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył mieszkańcom i turystom odwiedzającym Rogów – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Modernizacja polskiej kolei
– Mieszkańcy kolejnej miejscowości w województwie łódzkim zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Rogowa oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.