Komisja Europejska dąży do wprowadzenia w całej Wspólnocie jednolitego układu torowisk kolejowych. Zgodnie z przyjętą europejską normą techniczną rozstaw szyn wynosi obecnie 1435 milimetrów. Pod koniec lipca KE wniosła o wprowadzenie odpowiednich zmian w obowiązującym planie rozbudowy sieci TEN-T. Sugerowane modyfikacje miałyby doprowadzić do połączenia Ukrainy z siecią unijną, co wymagałoby od tego kraju zmiany dotychczasowego rozstawu z 1520 milimetrów na wspomniany model europejski. Wniosek Komisji Europejskiej miałby docelowo doprowadzić do zmian również na terenie Finlandii.
Torowiska kolejowe w Finlandii
Komisja Europejska złożyła Finlandii propozycję zmiany rozstawu szyn kolejowych. Obecnie pociągi fińskie poruszają się po torach rozstawionych na szerokość 1524 milimetrów. W tym momencie władze unijne sugerują, by wszystkie nowe inwestycje kolejowe były realizowane w oparciu o normę unijną (1435 milimetrów). Pomysł nie obejmowałby już powstających, nowych elementów sieci, natomiast wszystkie dopiero planowane inwestycje kolejowe już obowiązkowo powinny odpowiadać przyjętym propozycjom parametrów technicznych.
KE oczekuje ponadto, że z biegiem czasu Finlandia zacznie przekształcać już istniejącą infrastrukturę tak, by dopasować ją do sieci.
W ramach obsługi TEN-T Komisja proponuje zakończenie bazowe w Kouvola. Degradacji uległyby natomiast tak zwane ostatnie mile kolejowych połączeń transgranicznych z Białorusią i Rosją.
Opinia fińskich władz
W komunikacie prasowym Minister Transportu i Komunikacji Finlandii Timo Harakka przyznał, że proponowana przez KE poprawka narzuca Finlandii nieuzasadniony obowiązek. Zgodnie ze słowami ministra, UE powinna zwolnić ten kraj z konieczności przejścia na europejską, nominalną szerokość toru.
Zmiany projektowe, które wprowadziła KE, są dla Finlandii nieekonomiczne. Ich realizacja mogłaby okazać się trudna lub niemożliwa. Timo Harakka podkreślił ponadto, że operacje o takim zasięgu nie mogą być podejmowane w sposób nieprzemyślany, bez dokładnej analizy możliwych skutków.
Rada Unii Europejskiej planuje dalsze rozmowy na ten temat już jesienią. Zgodnie z zapowiedziami Finlandia będzie w tym czasie intensywnie walczyć o zachowanie autonomii decyzyjnej.