Uroczysty wernisaż prac poświęconych jednemu z głównych motywów w sztuce sakralnej, a także serwis internetowy dotyczący wyjątkowej grupy malarskiej – oto projekty, których realizacja była możliwa dzięki darowiźnie przekazanej przez Fundację Grupy PKP.
Wspieranie inicjatyw kulturalnych, w szczególności realizowanych przez polskich twórców, to jedno z zadań w szerokim wachlarzu działań podejmowanych przez Fundację Grupy PKP. Wydarzeniem promującym niezwykły projekt artystyczny był wernisaż „Drogi Krzyżowej” – zbioru obrazów olejnych autorstwa Michała i Krzysztofa Powałków. Dzięki środkom ofiarowanym przez Fundację możliwe było przygotowanie wystawy, jak określają organizatorzy, „na światowym poziomie”. Wypożyczono gabloty na obrazy, zaaranżowano oprawę muzyczną, a także wyprodukowano plakaty i banery poświęcone wydarzeniu.
– Realizacja projektu Panów Michała i Krzysztofa Powałków zajęła trzy lata. Przez ten okres artyści włożyli mnóstwo sił, by stworzyć 14 wspaniałych obrazów. Zagraniczne podróże, organizacja castingów, sporządzenie licznych szkiców i makiet – to wszystko miało im pomóc w znalezieniu inspiracji i przygotowaniu szczególnego zbioru prac. Dlatego, doceniając ich zaangażowanie, wsparliśmy organizację wernisażu – wskazuje Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
Obrazy braci Powałków to efekt zamówienia na wykonanie nowych przedstawień Drogi Krzyżowej do kościoła w Łowiczu, które to zlecenie złożył zakon pijarów. Rezultat prac był tak zdumiewający, że przed umieszczeniem dzieł w świątyni, postanowiono zorganizować wystawę, którą otworzył wernisaż w Centrum Praskim Koneser. Podczas wydarzenia zaprezentowano obrazy, a także szkice, plakaty oraz zdjęcia, które stanowiły dokumentację trzech lat pracy nad tym niezwykłym projektem artystycznym.
7 obrazów autorstwa 15 malarzy
Dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację Grupy PKP możliwa okazała się także realizacja inicjatywy, która w równie ciekawej formie co wernisaż promuje polską kulturę. Dzięki specjalnemu serwisowi internetowemu każdy z nas, bez wychodzenia z domu, ma okazję do tego, by podziwiać niezwykłe dzieła sztuki stworzone przez 15 artystów. O jakich pracach mowa? O obrazach namalowanych przez „Łukaszowców”.
W 1938 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych zleciło przygotowanie 7 obrazów przedstawiających sceny z historii Polski. Obrazy, umieszczone w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku, wykonali malarze Bractwa Świętego Łukasza. Po wystawie nie wróciły jednak do kraju, ponieważ trwała już wojna. Dzięki wieloletnim staraniom polskich władz, po 83 latach, prace trafiły w lipcu 2022 roku do zbiorów Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Portal internetowy www.lukaszowcy39.pl przypomina i popularyzuje nie tylko dorobek polskiej sztuki, ale również podniosłe momenty w dziejach naszego państwa. Kim dokładnie byli „Łukaszowcy”? Jakie wydarzenia przedstawiają namalowane przez nich obrazy? Jakie znaczenie miała nowojorska Wystawa Światowa? Zapraszamy do odwiedzenia serwisu.
Fundacja Grupy PKP