Aktualności

Nowe tory, zmodernizowane dworce i przejazdy kolejowe – tak wyglądają prace przy Krajowym Programie Kolejowym

Blisko 1,4 tys. km zmodernizowanych torów, dziesiątki wyremontowanych obiektów dworcowych i przystanków, a także przejazdów kolejowych – to efekt prac PKP PLK w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Koszt całego projektu to prawie 76 mld zł.

Inwestycje realizowane w ramach KPK systematycznie poprawiają komfort podróży w ruchu aglomeracyjnym, regionalnym, dalekobieżnym, a także zmieniają transport towarowy.

– Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna. Nasze wysiłki inwestycyjne są ukierunkowane na ten cel. Do 2023 r. zmodernizujemy w sumie 9 tys. km szlaków kolejowych. Inwestycje na sieci kolejowej to skrócenie czasu przejazdu i zwiększenie komfortu podróży – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

W ramach prac modernizacyjnych przywrócono przejazdy koleją w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Skrócił się czas przejazdu z Głogowa, przez Legnicę i Lubin do Wrocławia do ok. 1 h 30 min.  Poprawiły się także połączenia międzyregionalne i międzynarodowe, m.in. do Krakowa, Szczecina, Berlina.

Po latach przywrócone zostały połączenia z Leszna do Głogowa, a dzięki elektryfikacji linii Węgliniec – Zgorzelec podróż ze stolicy Dolnego Śląska do Zgorzelca skróciła się do 100 minut.

Ukończenie prac na trasie PoznańPiła poprawiło bezpieczeństwo podróżnych i kierowców. W aglomeracji poznańskiej oraz ze stolicy Wielkopolski do Piły skrócił się czas przejazdu pociągów. Podobnie jest w województwie opolskim, na trasie Opole – Nysa. Dzięki modernizacji podróżni w pociągu spędzą 20 minut mniej.

Efekt prac PKP PLK widać również na liniach: LublinWarszawa, OlsztynDziałdowo, Szczytno –  PiszEłk, czy na trasie KrakówZakopane.

W ramach modernizacji zyskaliśmy 18 nowych przystanków kolejowych. Od grudnia pasażerowie mogą korzystać ze stacji w Orzechowicach (woj. podlaskie), Lubin Stadion (Dolny Śląsk), Lublin Zachodni (woj. lubelskie), Nysa Wschodnia (woj. opolskie), czy Olsztyn Śródmieście. Wraz z postępem inwestycji modernizowane są stacje i przystanki m.in. na liniach LublinWarszawa, PoznańWrocław, Kraków –  Katowice, Poznań –  Szczecin.

Modernizacja poprawić ma przede wszystkim komfort podróży osobom niepełnosprawnym. Dla osób niedowidzących i niewidomych na stacjach dostępne są tablice informacyjne z alfabetem Braille’a.

Korzystne zmiany dla pasażerów widać zarówno na dużych stacjach, jak i na małych przystankach. Nową jakość obsługi oferują stacje Szczecin Główny i Gdańsk Główny. Zmieniają się stacje Rzeszów Główny, Lublin Główny oraz Legnica.

Modernizacja w liczbach:

  • 1400 km nowych torów
  • 1300 nowych rozjazdów
  • 700 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych

Ważnymi elementami inwestycji są nowe bezkolizyjne skrzyżowania np. w Jaworznie, Krakowie, Krzeszowicach, Woli Filipowskiej. Zwiększają one bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i ułatwiają komunikację w miastach i regionach. Podobną funkcje pełnią przejścia pod torami budowane na stacjach i przystankach, dostosowujące centra komunikacji do potrzeb mieszkańców.

Dodaj komentarz