Analizy

Audyt podatkowy zmniejsza ryzyko prowadzenia działalności

Wygląda to prawie jak „kontrola fiskusa”, acz kończy się zdecydowanie pozytywnie. Przeglądanie dokumentów, ewidencji, ksiąg i rozliczeń przez wyspecjalizowany, obcy i niezależny personel ma wiele pozytywnych aspektów, gdyż takie świeże spojrzenie może zaowocować zmianą w sposobie zapisu księgowego czy też uzupełnieniem dokumentacji albo nawet wycofaniem danego księgowania z ksiąg i autopoprawką rozliczeń podatkowych.Szczególnie audyty realizowane przez doradców podatkowych mają duży „ciężar” merytoryczny z uwagi na ich doświadczenia wynikające z uczestnictwa w postępowaniach podatkowych. Wiedza zebrana w toku sporów z Fiskusem pozwala ocenić nie tylko samo zdarzenie gospodarcze jakie jest ujęte w księgach, ale i ryzyko sporu z organami podatkowymi. Pozwala też zasygnalizować obszary, gdzie audytowany podmiot nie posiada wystarczającej dokumentacji. Daje też, z uwagi na specyfikę zawodu doradcy podatkowego, możliwość wskazania zagadnień z innych dziedzin prawa, które wymagają zwiększenia uwagi. Niech przykładem będzie mocno lekceważona kwestia „prania brudnych pieniędzy” czy choćby obowiązek rozliczania i raportowania korzystania ze środowiska.

Bardzo często doradcy podatkowi o takie dodatkowe dokumenty pytają, bowiem mają świadomość, iż jest to dodatkowy dowód w razie sporu, albo jest to początek problemów. Nie zawsze jednak audyt wiąże się podnoszeniem jakiś niejasności czy wskazaniem ryzyka podatkowego. Bardzo często obok tych zdarzeń wskazywane są istniejące nadpłaty podatkowe lub inne niepotrzebne, wynikające z niewiedzy lub nadmiernej ostrożności naliczenia. Reasumując, narzędzia analizy podatkowej stosowane w trakcie audytu pozwalają znacznie ograniczyć ryzyko dodatkowych ustaleń podatkowych i zmniejszyć ogólne ryzyko działalności gospodarczej. Najczęściej niwelują też ryzyka karne i karnoskarbowe, co jest nie do przecenienia w świetle znowelizowanych przepisów karnych.

Mariusz W. Gotowicz
Doradca Podatkowy Kancelaria Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz w Bydgoszczy

  1. księgi rachunkowe – JPK_KR – wyciąg bankowy – JPK_WB – magazyn – JPK_MAG – ewidencje zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT – faktura VAT – JPK_FA – podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR) – JPK_PKPIR – ewidencja przychodów (ryczałt) – JPK_EWP
  2. określenie działania na granicy prawa lub wręcz poza prawem

Dodaj komentarz