Raport z Polski Wydarzenia

Bielik uratowany przez funkcjonariuszy SOK [ZDJĘCIA]

Szczecińscy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei uratowali rannego bielika. Ptak znajdował się w rejonie czynnych torów kolejowych, miał złamane skrzydło i problem z poruszaniem się.

Funkcjonariusze SOK uratowali rannego bielika (fot. SOK)
Funkcjonariusze SOK uratowali rannego bielika (fot. SOK)

Niecodzienna akcja ratunkowa miała miejsce na terenie stacji towarowej Szczecin Port Centralny. Do szczecińskiej służby dyżurnej SOK trafiło zgłoszenie o „dużym drapieżnym ptaku potrąconym przez pociąg”. Na miejsce interwencji ruszyli Strażnicy.

– Funkcjonariusze zabezpieczyli odcinek torowiska, by drapieżnik nie wpadł pod koła przejeżdżających pociągów – relacjonuje insp. Piotr Żłobicki z Biura Prasowego KG SOK. – Bielik był wyraźnie osłabiony, próbował poderwać się do lotu, ale każda próba kończyła się niepowodzeniem, wymagał natychmiastowej pomocy.

 

Funkcjonariusze bez wahania przystąpili do działania. Na miejscu zgłoszenia pojawili się też wezwani wolontariusze z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Wspólnymi siłami udało się schwytać rannego bielika, który miał ranne prawe skrzydło. Udzielono mu pierwszej pomocy przedweterynaryjnej.

Bielik przewieziony został do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Zwierzogród” w szczecińskim Wielgowie. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji funkcjonariuszy SOK, ptak ma szansę na powrót do zdrowia i zapewne ponownie poszybuje wysoko.

Bielik w Polsce

Bielik to gatunek dużego drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Długość ciała bielików wynosi między 74–92 cm, rozpiętość ich skrzydeł zaś od 193 do 244 cm. Gatunek ten podlega ścisłej ochronie. Wokół gniazd tworzone są strefy ochronne: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) – w promieniu do 500 m od gniazda.

Orzeł bielik w Polsce ma status bardzo nielicznego ptaka lęgowego – jego liczebność szacuje się na 1200-1500 par.

Dodaj komentarz