Kto przeprowadzi audyt spółki Centralny Port Komunikacyjny? CPK ogłosiło właśnie pierwsze trzy postępowania przetargowe, mające wyłonić wykonawców – informuje portal Gazeta.pl.
O postępowaniach przetargowych poinformował redakcję Gazeta.pl Konrad Majszyk, rzecznik spółki CPK. Dotyczą one weryfikacji i oceny harmonogramów dla kluczowych inwestycji lotniskowych i kolejowych. Inne – wynagrodzeń, zatrudnienia i Programu Społeczno-Gospodarczego.
Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK na bieżąco informuje o wszelkich zmianach związanych ze spółką. Jak przekazał, wyniki raportów cząstkowych z audytów gotowe powinny być jeszcze w marcu.
Pół miliona złotych więcej na audyt CPK. Lasek pisze list do Premiera
Wkrótce pojawią się kolejne ogłoszenia o przetargach audytowych. Te zaś, jak informuje Gazeta.pl, dotyczyć będą:
- Inwestycji lotniskowych
- Inwestycji kolejowych
- Projektów m.in. Airport City
- Finansów
- Kwestii marketingowych, w tym reklam
– Wstępne wyniki audytu powinny być znane w okolicach połowy roku – wyjaśnia spółka CPK, cytowana przez Gazeta.pl.
O CPK na Radzie Gabinetowej
Kwestie związane z przeszłością i przyszłością Centralnego Portu Komunikacyjnego będą omawiane dziś (13 lutego) na Radzie Gabinetowej. Jak wcześniej już zapowiedziała wiceminister edukacji narodowej Joanna Mucha, „Prezydent otrzyma informacje o CPK, z których sobie nie zdawał sprawy”.
Robert Biedroń, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, mówi także o ukrywanych przez wiele miesięcy nieprawidłowościach.
– Uznaliśmy, że najpierw powinien o tym wszystkim się dowiedzieć prezydent. Prezydent, w naszej ocenie, mam nadzieję, nie wiedział o tych nieprawidłowościach, nie był informowany przez poprzedni rząd. Dlatego naszym obowiązkiem jest poinformować prezydenta o wszystkich szczegółach, które znamy, dotyczących tych inwestycji – mówił.
Do tych doniesień odniósł się Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.
– Wszystkie opracowania eksperckie potwierdzają zasadność budowy CPK – pisze na platformie X. – Warto więc pochylić się nad tym niezwykle rzadkim, które wydaje się być przeciwnego zdania. To Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK (link w komentarzu). Uczciwie trzeba przyznać, że ma już swoje lata (powstało w 2020) więc nieco można rozgrzeszyć z niewiedzy (ale tylko nieco, tak poważnej instytucji “nie znam się, ale się wypowiem” nie uchodzi).
W swoim wpisie odnowi się do stawianych zarzutów.
Wszystkie opracowania eksperckie potwierdzają zasadność budowy CPK.
Warto więc pochylić się nad tym niezwykle rzadkim, które wydaje się być przeciwnego zdania. To Stanowisko Komitetu Przestrzennego
Zagospodarowania Kraju PAN w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK…— Marcin Horała (@mhorala) February 12, 2024
Poseł Adam Andruszkiewicz pisze zaś o „nabierającej tempa kampanii atakującej CPK”
-Kampania atakująca CPK nabiera tempa. Dlatego musimy solidarnie, ponad podziałami, reagować – przedstawiając fakty i dane, które jasno wskazują, że ta inwestycja jest niezbędna, jeśli chcemy nadal się rozwijać. Bo naszym celem jest ambitna Polska! – pisze.
Kampania atakująca CPK nabiera tempa. Dlatego musimy solidarnie, ponad podziałami, reagować – przedstawiając fakty i dane, które jasno wskazują, że ta inwestycja jest niezbędna, jeśli chcemy nadal się rozwijać. Bo naszym celem jest ambitna Polska! #TakDlaCPK 🇵🇱 pic.twitter.com/9h4ax3v9O8
— Adam Andruszkiewicz (@Andruszkiewicz1) February 12, 2024