Inwestycje Wydarzenia

Drugi tor i dodatkowy przystanek na linii Lębork – Słupsk

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy na modernizację linii kolejowej nr 202, na odcinku Słupsk – Lębork. Modernizację oraz rozbudowę przejdzie także sama stacja Słupsk. Kontrakty, podpisane z firmami Torpol oraz Intercor warte są prawie 1,85 mld zł.

Przystanek Strzyżyno Słupskie (fot. PKP PLK)
Przystanek Strzyżyno Słupskie (fot. PKP PLK)

Modernizacja trasy LęborkSłupsk, na linii łączącej Gdańsk Główny ze Stargardem, zwiększy komfort codziennych podróży koleją. Przebudowany zostanie jeden oraz dobudowany drugi tor na długości 50 km Poprawi to przepustowość linii.

— Podpisane umowy dotyczą inwestycji o kluczowym znaczeniu dla tej części województwa pomorskiego. Kolej zmienia się na lepsze na terenie całego kraju. Skutecznie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym, budując kolej bezpieczną, przewidywalną, z poszanowaniem środowiska naturalnego — powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rząd ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

 

Po zakończonej inwestycji, a także planowanych prac na odcinku Gdynia Chylonia – Lębork, czas przejazdu z Gdyni do Słupska skróci się o kwadrans. Pociągi pasażerskie przyśpieszą ze 120 km/h do 160 km/h, a towarowe z 70 km/h do 120 km/h.

Stacja Słupsk
Stacja Słupsk

Modernizacja stacji Słupsk oraz linii w kierunku Trójmiasta zachęci do wyboru pociągów w codziennych podróżach do pracy i szkoły. Zapewniony zostanie lepszy dostęp do kolei także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Sprawne wykorzystywanie przez PKP PLK SA środków z budżetu państwa i dotacji unijnych przyczynia się do budowy nowoczesnej kolei będącej odpowiedzią na oczekiwania podróżnych — stwierdził Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

 

Modernizacja oraz rozbudowa infrastruktury kolejowej pozwoli zwiększyć dostęp do kolei osobom niepełnosprawnym. Zapewnią to przebudowane i nowe perony na stacjach i przystankach: Leśnice, Pogorzelice, Potęgowo, Głuszyno Pomorskie, Strzyżyno Słupskie, Damnica, Jezierzyce Słupskie. Dodatkowy dostęp do pociągów umożliwią nowe przystanki w Runowie, Łebieniu oraz Siemianicach.

Modernizowana linia kolejowa między Lęborkiem a Słupskiem zyska nowe urządzenia i systemy sterowania ruchem kolejowym, trzy nowe mosty kolejowe i wiadukt. Wykonawcy zbudują trzy przepusty oraz sześć przejść podziemnych pod torami. Inwestycja obejmie przebudowę 3 mostów, 12 wiaduktów kolejowych, 9 wiaduktów drogowych i 18 przepustów. W kontrakcie zapisano także wymianę sieci trakcyjnej.

Wartość robót to 1,284 mld zł.

Modernizacja i przebudowa stacji Słupsk

W ramach podpisanych kontraktów zmieni się stacja Słupsk. Przebudowę przejdą trzy perony – będą wyższe. Dostęp do kolei zwiększą windy z przebudowanego przejścia pod torami.

Jak informują PKP PLK i Ministerstwo Infrastruktury, na peronach zostaną zachowane i odrestaurowane zabytkowe wiaty oraz kioski, podkreślające historyczny charakter stacji. Nowoczesny system informacji pasażerskiej ułatwi orientację, a wyświetlacze poinformują o przyjazdach i odjazdach pociągów.

Dodaj komentarz