Wydarzenia

MPK Wrocław upamiętniło posłankę Aleksandrę Natalli-Świat

Największa sala konferencyjna w MPK Wrocław otrzymała swojego patrona – nadano jej imię Aleksandry Natalli-Świat, polskiej posłanki, która zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Fot. MPK Wrocław

Była naszą Natalką – tak o posłance do dziś mówią w MPK pracownicy i tak też ją dziś wspominano. Miejski przewoźnik nadał imię zmarłej posłanki swojej największej sali konferencyjnej. Pomieszczenie znajduje się w siedzibie MPK Wrocław przy ulicy B. Prusa 75-79 i jest miejscem najważniejszych spotkań, na których podejmowane są decyzji dotyczące losów spółki.

– To jest firma rodzinna, tu pracują pokolenia – mąż i żona, ojciec i córka. – mówił prezes MPK Krzysztof Balawejder. My, będący w zarządzie firmy, przychodzimy tu tylko na chwilę i potem, gdzieś idziemy w dalszą drogę. Takie sytuacje, gdy po latach ludzie swoich szefów wspominają i wspominają w dodatku tak pięknie, jak panią Aleksandrę, są dla menadżerów największym komplementem.

 

Wspomnieniami o zmarłej posłance podzielił się także poseł Jacek Świat.

– Ta praca w MPK była dla Oli wyzwaniem i przygodą. Duża firma zatrudniająca prawie trzy tysiące osób. Żyła tą pracą przychodziła z nią do domu, opowiadała o niej, o pracownikach, problemach i sukcesach – relacjonował w emocjonalnym wspomnieniu poseł Jacek Świat. Potem została posłanką i bardzo żałowała, że musiała się rozstać z MPK, pracowała tu jak na swoją karierę zawodową krótko, ale bardzo intensywnie.

 

Aleksandra Natalii-Świat była ekonomistką i przewodniczącą Rady Nadzorczej spółki w latach 1999-2000, od 2000-2004 roku zasiadała w zarządzie MPK. Potem została posłanką na Sejm V i VI kadencji.  W 2008 roku uhonorowana została medalem „Założony dla MPK”. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej. Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, tytułami Honorowego Obywatela Dolnego Śląska oraz Honorowego Obywatela Wrocławia.

– Do teraz zawsze mieliśmy dla Oli wolne krzesło w naszych spotkaniach pracowniczych. Tak jej obiecaliśmy i tej tradycji byliśmy wierni aż do teraz. Teraz zostaliśmy z tego niepisanego obowiązku zwolnieni. Od dziś już zawsze będzie w tych spotkaniach uczestniczyła – mówili spoglądając na tablicę z wizerunkiem byłej dyrektor przedstawiciele zakładowych związków zawodowych.

 

Na uroczystości obecni byli m.in. Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, były Metropolita Wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski, Dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość Marek Mutor, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Łukasz Olbert oraz Jacek Świat, poseł na Sejm VII, VIII i IX kadencji.

Dodaj komentarz