Konflikt w Ukrainie Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec Centralny gotowy na podjęcie uchodźców

Na dworcu Warszawa Centralna PKP SA wprowadziło szereg udogodnień, które mają pomóc w obsłudze przybywających obywateli Ukrainy oraz zabezpieczyć pracę wspierających ich wolontariuszy. To m.in. punkty pomocowe, miejsca odpoczynku w specjalnie wyznaczonych strefach i dodatkowe toalety.

Dworzec Centralny w Warszawie (fot. Adrian Grycuk)
Dworzec Centralny w Warszawie (fot. Adrian Grycuk)

Dla jak najlepszej obsługi pasażerów przybywających z Ukrainy na stołeczny Dworzec Centralny kolejarze wspólnie z służbami wojewody wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu obiektu i jego najbliższego otoczenia. Najważniejsze udogodnienia to:

  • postawienie obok dworca ogrzewanego namiotu KGHM, w którym będą wydawane posiłki i napoje,
  • udostępnienie Miastu przestrzeni na postawienie dodatkowych przenośnych toalet przy dworcu,
  • wyznaczenie parkingu dla zaopatrzenia wolontariuszy,
  • utworzenie punktu ambulatoryjnego (w miejscu punktu szczepień przeciw COVID-19 w holu głównym), gdzie będą skoncentrowane wszystkie służby medyczne,
  • wyznaczenie na antresoli strefy odpoczynku dla osób dłużej oczekujących na dalszą podróż,
  • wyznaczenie na I piętrze wydzielonej strefy dla kobiet z dziećmi,
  • utworzenie zarządzanej prze służby wojewody strefy informacyjnej (przy filarach w holu głównym), w której będą: informacja ogólna, informatorzy PKP Intercity (rozkład jazdy pociągów), wolontariusze, tłumacze, operatorzy telefonii komórkowych (karty SIM),
  • zwiększenie przepustowości bezpłatnego Wi-Fi na dworcu (informacja o sposobie logowania będzie widoczna w różnych częściach dworca).

Ponadto przedstawiciele PKP S.A. uzgodnili z harcerzami przejęcie przez nich roli koordynatorów działań wolontariuszy. Aby ułatwić im pracę, PKP przydzieliły harcerzom dodatkowe pomieszczenia. Tam rejestrują wolontariuszy i przydzielają im zadania.

Kwestie sanitarne

Na wszystkich dworcach PKP S.A. w Warszawie zarządca udostępnia toalety pasażerom oraz uchodźcom za darmo. Dotyczy to także toalet, na których znajdują się bramki. Ze względów sanitarnych związanych z utrzymaniem porządku bramki (kołowrotki) nie zostały otwarte, ale obsługa toalet umożliwia wejście bez ponoszenia opłat.