Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec kolejowy w Mławie zyskał patronkę [ZDJĘCIA]

Dworzec kolejowy w Mławie zyskał swoją patronkę. Jest nią dr Anna Tomaszewicz-Dobrska, mławianka, pierwsza kobieta z dyplomem lekarskim pracująca na ziemiach polskich, która zabiegała o równy dostęp do studiów wyższych dla kobiet. Uroczystości nadania imienia obiektowi odbyły się we wtorek 5 października.

Dworzec kolejowy w Mławie zyskał swoją patronkę. Jest nią dr Anna Tomaszewicz-Dobrska, mławianka, pierwsza kobieta z dyplomem lekarskim pracująca na ziemiach polskich, która zabiegała o równy dostęp do studiów wyższych dla kobiet.
Fot. PKP S.A.

Dworzec kolejowy w Mławie jest jednym z pierwszych nowo wybudowanych Innowacyjnych Dworców Systemowych – nowoczesnych obiektów przeznaczonych do obsługi pasażerów, realizowanych według autorskiej koncepcji Polskich Kolei Państwowych S.A. Dziś, podczas uroczystości nadania dworcowi imienia dr Anny Tomaszewicz-Dobrskiej w Mławie, odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą patronce. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A. oraz przedstawiciele samorządu lekarskiego, środowisk społecznych, kulturalnych i samorządowych. Uroczystości i całe wydarzenie zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Urodzona w Mławie w 1854 roku ginekolog i pediatra – dr Anna Tomaszewicz-Dobrska – była pierwszą kobietą z dyplomem lekarskim, która praktykowała na ziemiach polskich jako lekarz.

W 1880 roku otworzyła w Warszawie prywatną praktykę lekarską. W swoim gabinecie przyjmowała pacjentki z różnych środowisk, część z nich lecząc za darmo. Jako pierwsza w Warszawie wykonała tzw. cesarskie cięcie. Przez 30 lat pracowała w szpitalu położniczym, gdzie opracowała podstawowe zasady przestrzegania higieny oraz wymagała bezwzględnego ich stosowania przez cały personel.

– Dr Anna Tomaszewicz-Dobrska to niezwykła postać w historii naszego kraju. Nie tylko była pierwszą kobietą z dyplomem lekarskim, praktykującą na ziemiach polskich jako lekarz, ale też osobą zabiegającą o równy dostęp do studiów dla innych kobiet. To także działaczka społeczna zaangażowana w pracę u podstaw, która szczególną uwagę przywiązywała do propagowania zasad postępowania antyseptycznego, tak istotnego dla zdrowia i życia pacjentów, co nie było tak oczywiste w ówczesnych latach, jak obecnie. Szczególnie zabiegała także o dostęp do pomocy medycznej dla kobiet biednych – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Udział w wydarzeniu wziął także Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

– Wkład dr Anny Tomaszewicz-Dobrskiej w ginekologię czy pediatrię jest niepodważalny, a całe życie zawodowe i naukowe wpisuje się w walkę wyklętych bojowników o ideały, w tym wypadku zaś o godność i szacunek, życie oraz zdrowie kobiet czy też możliwość ich swobodnego rozwoju intelektualnego i zawodowego. Mieszkańcy Mławy i Mazowsza Północnego mogą być dumni, że tak niezwykle zasłużona krajanka jest upamiętniona patronatem dworca Polskich Kolei Państwowych w Mławie. Dzisiejsza uroczystość jest też wspaniałą okazją do wydobycia z niepamięci tej niezwykłej postaci – Polki, Lekarki, Pozytywistki i Mławianki – dodał Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz