– W tym roku, za sprawą Europejskiego Roku Kolei ustanowionemu w całej Unii Europejskiej, jeszcze uważniej przyglądamy się inwestycjom kolejowym współfinansowanym ze środków UE. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego infrastruktura i Środowisko pozwala wspierać modernizację starych, czasami zabytkowych, obiektów infrastruktury kolejowej, takich jak właśnie odnowiony dworzec w Prabutach – mówi Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Na nowo zaaranżowano przestrzeń obsługi podróżnych. Z pierwotnego wystroju holu zachowano oryginalną ceramiczną okładzinę ścienną. Nawiązuje do niej kolor posadzek stylizowanych na historyczne. Dzięki inwestycji hol zyskał całkowicie nowe wyposażenie, czyli ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Na parterze, poza holem pełniącym funkcję poczekalni z wyodrębnioną przestrzenią dla rodziców z dziećmi, podróżni znajdą ogólnodostępne toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. W budynku przewidziano również powierzchnie pod wynajem. Na parterze pod lokale handlowe, a na piętrze pod powierzchnie biurowe.
Dzięki przebudowie dworzec stał się również dostępny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowano w nim istniejące bariery architektoniczne, a do przestrzeni obsługi podróżnych dostaniemy się z pomocą dwóch nowych pochylni zlokalizowanych przy wejściu od strony peronów oraz przy elewacji od strony przejścia podziemnego na perony. Usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami jest więcej. Wśród nich ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe.
Dworzec po przebudowie stał się również bardziej przyjazny środowisku oraz bezpieczny. Przeprowadzono jego termomodernizację (ocieplenie dachu, ścian od wewnątrz, wymianę okien na te o niższym współczynniku przenikaniu ciepła) oraz zastosowano w nim energooszczędne oświetlenie. Dodatkowo zamontowano system BMS (Building Management System) nadzorujący prace wszystkich urządzeń i systemów oraz optymalizujący zużycie wody, energii cieplnej i elektrycznej. Za bezpieczeństwo na obiekcie odpowiadają nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.
Pozytywną metamorfozę przeszło otoczenie dworca. Nowością jest wiata rowerowa ze stojakami rowerowymi. Na placu przed budynkiem i w jego bezpośrednim otoczeniu wymieniono również nawierzchnie oraz zamontowano nowe ławki, kosze oraz oświetlenie. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca, wzdłuż chodnika, zlokalizowano postój dla taksówek, a od strony ulicy sześć miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Uporządkowane zostały również tereny zielone.
Przebudowa dworca Prabuty rozpoczęła się na początku 2020 roku. Łączny koszt zakończonej inwestycji to 13,2 mln złotych brutto. Projekt przebudowy opracowała pracownia projektowa Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji ALLPLAN Spółka z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, a wykonawcą prac budowlanych była firma A-Projekt Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie.