Aktualności

Firma uniesiona z ziemi

Radom to miasto, które w ostatnich latach nie zapisało się korzystnie w świadomości zwykłego zjadacza chleba. Była chytra baba, kłopoty z lotniskiem, a ulubioną rozrywką dzieci z Radomia jest zabawa w miasto. To jednak albo stereotypy, albo zwykła niewiedza.

Miasto leżące nad rzeką Mleczną odznacza się bardzo silnym zaangażowaniem i inicjatywami osób tam mieszkających. To natomiast przekłada się na funkcjonowanie wielu prywatnych firm, które tworzą silny ośrodek przemysłowego.
Jedną a takich firm jest Argis Sp. z o.o. Znana wcześniej jako Gumex i STALGUM powołana została do życia z chęci zmiany. Jak to ujął założyciel firmy i jej długoletni prezes Stanisław Gibała za jej powstaniem i kolejnymi sukcesami stało marzenie, ale nie o posiadaniu pieniędzy tylko o posiadaniu firmy.

Pieniądze to rzecz nabyta. Wiarygodność to natomiast cecha, które czyni z małej i nieznanej firmy lidera na rynku.
– zaznacza Stanisław Gibała.

 

Początki były jednak trudne. Wiarygodność była bowiem budowana w ciężkim okresie, w którym przepisy i normy nie były jasno określone. A sama produkcja oparta była w wielu przypadkach na metodzie prób i błędów.
– Zaczęło się od przypadkowo podniesionej z ziemi uszczelki do lokomotywy SM42. Wiedziałem, że w tamtym okresie to towar deficytowy dlatego też uznałem, że na nich skupimy na początku swoje wysiłki.- podkreślił były już prezes.
Z posiadaną technologią, wieloma problemami natury proceduralnej, entuzjazmem, ale i dzięki sprzyjającej koniunkturze firma stała się liderem w produkcji uszczelek do lokomotyw spalinowych. Zainteresowanie zakładów naprawczych doprowadziło do tego, że radomska firma poszerzyła swój asortyment o produkcję uszczelek do lokomotyw elektrycznych, elektrycznych zespołów trakcyjnych, wagonów towarowych i osobowych.

MD