global Tabor

Holandia: pierwszy pociąg wodorowy przechodzi jazdy próbne

Fot. Alstom

Pierwszy pociąg wodorowy dotarł do Holandii. Pojazd wyruszył z Niemiec i przez Oldenzaal dotarł do Leeuwarden. Teraz czekają go liczne jazdy próbne.

Nocne jazdy próbne rozpoczęły się 27 lutego i potrwają do 14 marca. Pociąg kursuje na trasie między Leeuwarden a Groningen. Na pokładzie obecni są eksperci z agencji kontroli pojazdów ze Stuttgartu.

Próby przejazdów pozwolą określić, w jaki sposób pojazd będzie eksploatowany – ile zużyje paliwa, jak funkcjonuje jego tankowanie oraz kiedy będzie można określić dla niego rozkład jazdy.

ProRail chce się dowiedzieć, czy pociągi wodorowe spełnią wymagania środowiskowe, zarówno pod względem hałasu, jak i emisji dwutlenku węgla.

W prowincji Groningen są już eksploatowane śmieciarki oraz zamiatarki napędzane wodorem. Teraz przyszedł czas na pociągi. Obsługą pojazdów zajmie się spółka Arriva.

Holandia jest drugim krajem w Europie, który wprowadzi na swoje linie kolejowe pociągi o napędzie wodorowym. Wcześniej zrobiły to Niemcy. Takie pojazdy kursują wzdłuż linii Cuxhaven, Bremerhaven, Bremenvorde i Buxtehude.

Producentem pociągów napędzanych wodorem jest Alstom.

Dodaj komentarz