Od połowy stycznia tego roku dostępna jest bezpłatna aplikacja mobilna umożliwiająca zgłaszanie nieprawidłowości związanych z bezpieczeństwem w ruchu kolejowym. Stworzony przez Urząd Transportu Kolejowego „Bezpiecznik” można pobrać na smartfony z systemami operacyjnymi Android i iOS. Za pośrednictwem aplikacji przez pierwszy miesiąc jej działania do UTK trafiło ponad 50 zgłoszeń.
Dzięki aplikacji można zgłosić nieprawidłowości, które zaobserwujemy w trakcie podróży pociągiem, czy przechodząc lub przejeżdżając w pobliżu torów. „Bezpiecznik” umożliwia także zadanie pytania i kontakt z infolinią UTK.
Zachęcam do pobierania i korzystania z aplikacji. Jednocześnie przypominam, by zgłoszenia przesyłać w sposób rozważny, tak aby aktywność i odpowiedzialna postawa użytkowników miały realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa transportu kolejowego.
Nie zaniedbujecie również sfery edukacji – Rogatek wrócił…
W ostatnim czasie – w związku z epidemią koronawirusa – przygodę z Kampanią Kolejowe ABC można rozpocząć w domu. Rogatek – sympatyczny nosorożec, który jest bohaterem naszej akcji pomaga w edukacji zdalnej. Włączyliśmy się aktywnie w inicjatywę #zotańwdomu. Rodzice i nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa kolejowego.
Z myślą o nauce w domu udostępniliśmy aplikację multimedialną, która wykorzystywana jest w trakcie zajęć Kampanii Kolejowe ABC w przedszkolach i szkołach. Cały czas można pobrać na smartfony grę Kolejowe ABC, obejrzeć programy edukacyjne Myszka w paski i Twoja Kolej.
Wszystkie te materiały edukacyjne dostępne są na stronie internetowej Kampanii (https://kolejoweabc.pl/). Różnorodność przygotowanych zadań pozwala je zmieniać i dostosować do grupy wiekowej. Edukacja w tym zakresie z pewnością przyczyni się do poszerzenia wiedzy najmłodszych, a przede wszystkim umili spędzony czas w domu.
Warto podkreślić, że w ramach Kampanii Kolejowe ABC od 2107 r. edukatorzy UTK odwiedzili blisko 400 szkół i przedszkoli, w których przeprowadzili lekcje dla ponad 12 tys. dzieci. Ponad 15 mln widzów obejrzało spoty z nosorożcem Rogatkiem w telewizji, a prawie 14 mln – w internecie. Ponad 21 tys. osób wzięło udział w piknikach edukacyjnych organizowanych w różnych miastach Polski.
Na koniec pytanie o IV Pakiet Kolejowy i współpracę z Agencją Kolejową UE (ERA). Proszę przybliżyć jej główne założenia?
IV pakiet kolejowy obowiązuje już w części krajów Wspólnoty. W Polsce wchodzi w życie 16 czerwca tego roku. To wyzwanie dla całego rynku kolejowego, dla Agencji Kolejowej Unii Europejskiej, dla regulatorów w poszczególnych krajach unijnych oraz dla przedsiębiorców kolejowych.
W znacznej mierze otwiera on rynki krajowe na usługi świadczone przez zagranicznych przewoźników oraz zbliża i ujednolica wymagania i procedury istniejące w poszczególnych państwach członkowskich. Jeśli chodzi o filar techniczny to zamiany obejmą takie zagadnienia jak: jednolity certyfikat bezpieczeństwa, zezwolenie na wprowadzenie pojazdu do obrotu, preautoryzacja ERTMS, monitorowanie krajowych władz bezpieczeństwa oraz jednostek notyfikowanych. Branża kolejowa powinna odczuć uporządkowanie przepisów krajowych, deregulację w postaci likwidacji świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu i szansę dla rodzimych producentów taboru na łatwiejszą ekspansję na terenie Europy.