Tramwaje

Inauguracja obchodów 150-lecia komunikacji miejskiej w Krakowie

MPK Kraków i Prezydent Miasta Krakowa oficjalnie zainaugurowali obchody 150-lecia uruchomienia w stolicy Małopolski regularnych linii komunikacji miejskiej. Uroczystości zorganizowane zostały 18 lutego w Stacji Obsługi i Remontów MPK.

Wspólne, pamiątkowe zdjęcie pracowników MPK Kraków z Prezydentem Miasta (fot. MPK Kraków)
Wspólne, pamiątkowe zdjęcie pracowników MPK Kraków z Prezydentem Miasta (fot. MPK Kraków)

– Nie da się mówić o komunikacji miejskiej bez poświęcenia uwagi pracownikom MPK, którzy służą mieszkańcom – podkreślał w trakcie spotkania prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. – W MPK pracuje lub współpracuje ponad 3 300 osób. Każdemu z nich należą się podziękowania za ich pracę i wszystko co robią, aby zapewnić sprawny transport przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu.

 

W trakcie oficjalnego spotkania z Prezydentem Krakowa nie zabrakło urodzinowego tortu oraz wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. A tych poświęconych obchodom 150-lecia komunikacji miejskiej w Krakowie będzie jeszcze więcej.

– Chcemy służyć mieszkańcom naszego miasta zapewniając im bezpieczny i komfortowy transport – mówił Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK w Krakowie. – Jednocześnie w tym jubileuszowym roku jako pracownicy MPK chcemy podzielić się z mieszkańcami tym, co mamy najcenniejsze i oddać razem aż 150 litrów krwi do końca 2025 roku. Nieprzypadkowo w naszej hali stoi krwiobus, bo właśnie dzisiaj pierwsi z pracowników MPK, w tym także ja, zaczną oddawać krew w ramach tej akcji.

 

To jednak nie wszystkie zaplanowane akcje.

Dokładnie za miesiąc – 21 marca – na ulice Krakowa wyjedzie specjalny tramwaj, w którym wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa “Tęcza” w Krakowie pracownicy MPK będą zwracać uwagę na potrzeby podopiecznych tego stowarzyszenia.

W tym roku także zaplanowano uroczystą paradę historycznych autobusów (czerwiec 2025 r.) oraz tramwajów (wrzesień 2025 r.).

Z okazji Dnia Dziecka MPK Kraków zaprosi najmłodszych pasażerów do zwiedzania zajezdni tramwajowej. Wśród atrakcji będzie m.in. samodzielne prowadzenie tramwaju.

Coś dla zdrowia mieszkańców Krakowa przygotują także pracownicy MPK. W połowie września odbędzie się minimaraton (4,2 km) między najstarszym tramwajem, stojącym przy ul. św. Wawrzyńca do najnowszego Lajkonika w zajezdni Podgórze. W sportowej rywalizacji udział weźmie także 150 zawodników, reprezentujących MPK Kraków.

– Do udziału w tym biegu zaproszenie otrzymał także prezydent Krakowa, któremu prezes zarządu MPK wręczył koszulkę grupy biegowej pracowników MPK Runners Kraków – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy krakowskiego przewoźnika miejskiego.

 

Z okazji jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej MPK wyda specjalny album z wyjątkowymi niepublikowanymi do tej pory fotografiami, które do krakowskiego przewoźnika cały czas przesyłają mieszkańcy.

Inwestycje taborowe

Rozpoczynając oficjalne obchody jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej, prezydent Krakowa zwrócił uwagę na przełomowe inwestycje w zakup nowego taboru zaplanowane właśnie w 2025 roku. To:

  • Podpisanie umowy na dostawę do 90 nowych tramwajów (wycofanie tramwajów z wysoką podłogą)
  • Zakończenie dostaw 45 nowych autobusów (pożegnanie autobusów z silnikami Euro 5)
  • Podpisanie umowy na dostawę 10 autobusów zasilanych wodorem.

Pierwsze omnibusy i obecny tabor

Pierwsze konne omnibusy wyjechały na ulice miasta w 1875 roku. Od tego czasu sporo się zmieniło. Obecnie pojazdy krakowskiej komunikacji miejskiej to nowoczesne, niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację autobusy i tramwaje.

Dodaj komentarz