W przypadku szachtu nr 2 największym utrudnieniem były bardzo wąskie przejazdy bramowe i ciasne podwórko, w którym zlokalizowany jest obiekt. Na każdym etapie realizacji tej konstrukcji wymagało to dostosowania wykorzystywanego sprzętu do dostępnego miejsca (palownica, koparki, dźwigi itp.). Jedną z bardziej skomplikowanych operacji była mobilizacja i demobilizacja wiertnicy, wykonującej otwory pod kamienicami z dna wykonanego szachtu, której ciężar wymagał zastosowania dźwigu o odpowiedniej nośności, a jednocześnie niewielkim gabarycie aby móc wykonać zadanie – wspomina Wojciech Walczak, project manager, Soletanche Polska.
Kolejnym etapem przygotowawczym jest wiercenie otworów i montaż żerdzi iniekcyjnych z manszetami TAM. Wiercenia wykonane są przez wiertnicę hydrauliczną zamontowaną na gąsienicach. Odwierty wykonywane są w rurach osłonowych przy wykorzystaniu płuczki bentonitowej. Następnie w wykonanych odwiertach cementowane są żerdzie, których zadaniem jest umożliwienie wtłaczania iniektu w wyznaczonym obszarze. Lokalizacja oraz nachylenie otworów jest bardzo istotne i musi być każdorazowo zweryfikowane po ich wykonaniu.
Wykonanie szachtów realizowano w okresie:
- Szacht nr 1 -od 1 grudnia 2022 do 7 stycznia 2023.
- Szacht nr 2 – od 16 maja 2023 do 28 czerwca 2023.
Wykonanie odwiertów pod kamienicami:
- Szacht nr 1 – 22 czerwca do 12 lipca 2023
- Szacht nr 2 – 19 lipca do 2 sierpnia 2023.
Próba generalna
Kiedy system szachtów i żerdzi mamy gotowy przechodzimy do fazy testów systemów. To tzw. iniekcja wstępna. W tej fazie należy odpowiednio przygotować system żerdzi i sprawdzić reakcje gruntu na iniekcje kompensacyjne, co pozwala na minimalizowanie czasu reakcji podczas aktywnych iniekcji kompensacyjnych w trakcie przejścia tarczy TBM. Iniekt wprowadza się w małych ilościach przez poszczególne żerdzie na całym obszarze wzmocnienia, aż do momentu zarejestrowania uniesienia się zabezpieczanego budynku.
Faza Iniekcji kompensacyjnej wstępnej trwała:
- W szachcie nr 1 od 27 lipca do 8 sierpnia 2023
- W szachcie nr 2 od 10 sierpnia do 15 sierpnia 2023.
Katarzyna ruszyła
Tym samym rozpoczęła się ostatnia faza czyli iniekcja aktywna. Tę wykonuje się w trakcie pracy maszyny TBM na danym odcinku prac. Praca polega na obserwacji przejścia maszyny drążącej tunel i przemieszczeń okolicznych zabudowań. W razie wystąpienia osiadań następuje iniekcja zaczynu w celu ustabilizowania gruntu.
W trakcie fazy aktywnej iniekcji kompensacyjnej prace realizowano 24h/7 dni w dwóch zmianach roboczych. Dziennej koordynowanej przez Michała Kurzeję, kierownika robót oraz nocnej koordynowanej przez Jakuba Rozwadowskiego inżyniera budowy. Całość prac nadzorował Wojciech Walczak, kierownik projektu.
Schemat codziennej organizacji prac był powtarzalny. Zaczynał się od pobierania danych z pompy PRIF. Następnie analizowano odczyty oprzyrządowania z poprzedniego dnia i przygotowywano raporty dzienne (zestawienie objętości i ciśnień iniekcji). Ostatnim, najważniejszym etapem była analiza przemieszczeń budynków na podstawie, której następował wybór żerdzi do iniekcji, a także przygotowanie programu iniekcji.