Konferencja Raport z Polski

IT w służbie kolei. Za nami XVIII konferencja “Telekomunikacja i Informatyka na Kolei”

O bezpieczeństwie mówił Grzegorz Kuta, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych PKP PLK.

– Pragnę uspokoić, że planując wspólną politykę IT nie zapomnieliśmy o Centrum Cyberbezpieczeństwa Kolei, centrum gromadzącym kompetencje z zakresu sektora kolejowego dot. bezpieczeństwa – podkreśla Kuta. – Na kolei bezpieczeństwo powinno być odmieniane przez wszystkie przypadki. Nie możemy pozwolić sobie tu na żadne zaniedbania w tym obszarze.

 

O potrzebie innowacyjności mówił Maciej Zagórski, Prezes Zarządu PKP TELKOL.

– Świat cyfrowy nie jest nam obcy. My wchodzimy na tę drogę cyfryzacji, jest to szansa dla spółki, ale nie możemy się z tej drogi wycofać – zaznaczał Zagórski.

 

Drugą debatę „Nowoczesne technologie, które zmienią świat telekomunikacji i IT” poprowadził Piotr Kubicki, Dyrektor ds. rozwoju Grupy TECHNITEL.

– Dążymy do tego, by w przyszłości wszelkiego rodzaju naprawy fizyczne zastąpione zostały naprawami automatycznymi – podkreśla Piotr Markowski CEO NETWORKS. – Zwirtualizowanie urządzeń pozwoli wiele usterek naprawić softwearowo.

 

Nowoczesne technologie to nowoczesna infrastruktura. Czy w Polsce potrafimy tworzyć centra danych?

– Najlepsze centrum danych jest takie, które jest dobrze zaprojektowane. W Polsce projektować nie potrafimy. Takie centrum danych musi przewidywać w swojej infrastrukturze to, co przed nami – za 10,20 i 30 lat – zaznacza Radosław Potera CTO/COO ATM. – W naszym kraju nie ma osób doświadczonych w tym zakresie, nie mamy historii i opieramy się na wiedzy zza granicy.

 

W debacie udział wzięli także: Jarosław Kasperski CEO IRIS, Sławomir Pietrzyk CEO IS-WIRELEES oraz Adam Filutowski CEO Grupa MERA.

W trakcie drugiego dnia wydarzenia swoje prezentacje wygłosili m.in. przedstawiciele PKP PLK („Monitorowanie baz danych w celu zapewnienia wysokiej dostępności usług”), Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej („Oprogramowanie – Nowy wymiar płatności bezgotówkowych”), NTI Poland sp. z o.o. (Brązowy Partner, „Bezpieczeństwo to nie kwestia wiary, czyli jak chronić tabor i zapewnić nienaruszalność sygnalizacji na kolei” ) i Kolei Mazowieckich („Telematyka w Kolejach Mazowieckich”).

Do panelu dyskusyjnego „Telekomunikacja i informatyka w służbie kolei”, moderowanego przez Zbigniewa Wiśniewskiego z Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, zasiadło pięciu rozmówców: Tomasz Jędrysa (Koleje Mazowieckie), Marek Zwierzchowski (Szybka Kolej Miejska), Andrzej Danielewicz (LEDATEL), Daniel Siek (SAT-SYSTEM) oraz Krzysztof Bojda (Koleje Śląskie).

O roli IT w dążeniu do neutralności klimatycznej na kolei mówił m.in. Marek Zwierzchowski.

– My, jako przewoźnicy, nie opracujemy sami produktów, które pomogą osiągnąć neutralność klimatyczną – podkreśla. – Jako SKM bardzo intensywnie działamy w celu ograniczenia emisji CO2. Warto przestawić myślenie z finansowego na aspekt ekologiczny. Jednak bez IT to się nie uda. Wdrożenie odpowiednich systemów informatycznych pozwala zoptymalizować zużycie energii elektrycznej. Jako spółka oszczędzamy rocznie kilka tysięcy ton niewyemitowanego CO2, jednocześnie oszczędzając przy tym parę milionów zł.

 

Dodaj komentarz