Inwestycje Raport z Polski

Jaka przyszłość czeka zabytkowy gmach po dawnej Dyrekcji PKP w Bydgoszczy?

Jaka przyszłość czeka zabytkowy gmach po dawnej dyrekcji PKP w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej 63? Dyskusja w tej sprawie trwa od wielu lat.

Fot. wikimedia / CC

Z propozycją zagospodarowania pięknego obiektu wystąpił do Rady Miasta Bydgoszczy prof. Maciej Świątkowski z Collegium Medicum. Jego zdaniem obiekt powinien pełnić służbę władz uczelni.

 – Bydgoszczanie zastanawiają, co zrobić z zabytkowym budynkiem przy ulicy Dworcowej 63. Moja propozycja, o której mówiłem i pisałem kilka razy jest następująca – czytamy na profilu profesora na portalu Facebook. – Ustawę o utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, która jest po pierwszym czytaniu w Sejmie, przekształcić w ustawę o utworzenie na bazie bydgoskich uniwersytetów UTP i UKW Federacji Uniwersytetów pod nazwą Uniwersytet ,,Bydgoszcz”. W federacyjnym uniwersytecie utworzyć Wydział Medyczny (kierunki lekarski, pielęgniarstwo, dietetyka później inne). Na siedzibę władz Federacji Uniwersytetu ,,Bydgoszcz” przeznaczyć piękny, zabytkowy, reprezentacyjny budynek po Dyrekcji PKP w Bydgoszczy przy ulicy Dworcowej 63. W związku z powyższym, wszystkie ręce w Bydgoszczy niezależnie od barw politycznych na pokład i do roboty.

 

 

Obiekt przy ul. Dworcowej 63 jest budynkiem zabytkowym – dawną siedzibą Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej. Jak informuje portal visitbydgoszcz.pl, Dyrekcja Kolei w Bydgoszczy początkowo (w latach 1849-53) mieściła się w kamienicy przy Nowym Rynku 8. W 1853 została przeniesiona do budynku dworcowego. W miarę jak rozbudowywała się sieć kolejowa, rosło również zatrudnienie w administracji nią zarządzającej. Mimo że w 1861 budynek rozbudowano o masywne skrzydła, a w 1870 niemal w całości przeznaczono na cele administracyjne (urządzono w nim również poczekalnię i restaurację), pomieszczenia starego budynku dworcowego ponownie okazały się zbyt szczupłe i niektóre wydziały dyrekcji przenoszono do wynajmowanych od miasta domów (ok. 1880 wynajmowano 11 takich domów). W październiku 2013 budynek został przekazany Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w celu utworzenia w nim wydziału stomatologii. Stosowną uchwałę Rada Miasta Bydgoszczy podjęła w lutym 2013. Niezbędne prace remontowe, przystosowanie budynku do potrzeb uczelni oraz jego wyposażenie kosztować będą około 30 mln zł. Wartość budynku posiadającego niemal osiem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej określona została w akcie notarialnym na 4,9 miliona zł. Z powierzchni przekazanej na cele uczelni wyłączona została przychodnia oraz 3 lokale prywatne.

Dodaj komentarz