Prawdopodobnie już jesienią poznamy plan dla pierwszych trzech lat inwestycji CPK – wynika z wykazu prac rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Potrzeba będzie trzech lat na wbicie pierwszej łopaty i siedem, na ukończenie prac.
O przygotowaniach do pierwszego etapu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i rządowych planach pisze dziś portal gazeta.pl.
W pierwszym etapie prac szczegółowo zdefiniowany zostanie zakres i skala inwestycji. Jak podkreślone zostało w komunikacie z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, to także czas na przyjęcie optymalnych rozwiązań co do możliwych wariantów realizacji przedsięwzięcia oraz czas na określenie efektywnego planu realizacji i przygotowań do prac budowlanych.
Plan, który jest przygotowywany, ma mieć duże znaczenie dla budżetu inwestycji. Dlaczego? Jak wyjaśnia rząd, potencjalnie najwięcej można zaoszczędzić dzięki planowaniu i projektowaniu.
Podział inwestycji na dwie części – przygotowawczą i wykonawczą – zalecany jest przez branżowe organizacje lotnicze i instytucje międzynarodowe. Zdaniem rządu, przygotowanie wstępnego dokumentu – ogólnego planu – zapobiec może wszelkim nieprawidłowościom przy dysponowaniu środkami inwestycyjnymi.
W komunikacie rząd podkreśla, że pomijanie lub marginalizacja etapu planowania prowadzi do niegospodarności na etapie realizacji inwestycji. To zaś wielokrotnie podkreślała NIK.
Centralny Port Komunikacyjny wybudowany ma zostać na terenie gminy Baranów, 37 km na zachód od Warszawy. Jego powierzchnia wyniesie ok. 3 tys. ha. Do CPK prowadzić będą nowe drogi oraz tzw. szprychy – nowe i zmodernizowane linie kolejowe. Zgodnie z założeniami, z każdego zakątka kraju dojedziemy do CPK w czasie nie dłuższym niż 150 minut.
Zgodnie z założeniami, projekt uchwały dot. pierwszego etapu inwestycji Rada Ministrów przyjąć ma w III kwartale roku. Pierwsza łopata na placu budowy ma zostać wbita w 2023 r.
Źródło: gazeta.pl