Targi

Kluczowe zmiany w Tarczy Antykryzysowej 2.0 – co warto wiedzieć? Odpowiada Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy

Tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0 rozszerzyła także katalog podmiotów uprawnionych do stosowania ww. uprawnień. W szczególności umożliwiono to wszystkim, a nie tylko wybranym jak dotychczas, podmiotom wykonujących działalność polegającą na zapewnieniu funkcjonowania systemów i obiektów infrastruktury krytycznej (w szczególności z branż: zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa, wodę, czy transportowej), operatorów sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych (elektroenergetycznych i gazowych), podwykonawców lub dostawców dla ww. grup – o ile są oni kluczowi dla utrzymania ciągłości pracy takich przedsiębiorców.

Rozszerzenie na małych przedsiębiorców możliwości ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS i zakres zwolnienia – art. 31zo

Tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0 rozszerzyła krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia z obowiązku regulowania składek na ubezpieczenia społeczne i innych za okres marzec – maj 2020 r. Przede wszystkim zwolnienie, ale tylko z połowy należnych składek, przysługuje także przedsiębiorcom  zgłaszającym do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 osób oraz spółdzielniom socjalnym (od całości składek). Nowelizacja uprawnia do uzyskania zwolnienia także podmioty założone między 1 lutego, a 1 kwietnia (dotychczas wykluczeni byli przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność po 31 stycznia 2020 r.).

Prawdopodobnie na skutek przeoczenia Tarcza Antykryzysowa 2.0 nie skreśliła ostatecznie progu przychodu (300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. – ok. 15,5 tyś zł) wykluczającego przedsiębiorców niezgłaszających żadnych osób do ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie dodanego na ostatnim etapie procesu legislacyjnego przepisu przedsiębiorcy uprawnieniu do skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek za miesiąc marzec 2020 r., którzy składki te uiścili, po złożeniu wniosku o udzielenie zwolnienia składki za ten okres będą również objęte zwolnieniem, a składki opłacone będą traktowane jako nadpłacone.

Pożyczka do 5 tyś także dla samozatrudnionych

Zgodnie z tzw. Tarczą Antykryzysową 2.0 poszerzeniu uległ dostęp do pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Na podstawie tzw. Tarczy Antykryzysowej 1.0 z kręgu podmiotów uprawnionych wyłączeni były samozatrudnieni (jak interpretowano wymóg złożenia oświadczenia o stanie zatrudnienia). Na podstawie znowelizowanych przepisów od 18 kwietnia 2020 r. wymóg ten został usunięty, w związku z czym osoby prowadzące działalność gospodarczą i niezatrudniające żadnych osób mogą również wnioskować o pożyczkę do 5 tyś zł.

Tarcza Antykryzysowa 2.0 przesądziła również, że umorzenie pożyczki po tym, jak przedsiębiorca będzie prowadzić działalność przez min. 3 miesiące od dnia udzielania pożyczki (usunięto wymóg utrzymania zatrudnienia) nie stanowić będzie przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych. Co istotne te nowe zasady znajdują zastosowanie również do pożyczek udzielonych na podstawie pierwszej Tarczy Antykryzysowej.

Czy można w czasie epidemii załatwić sprawę w urzędzie?

Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. zwana potocznie „Tarczą 0.1” zawiesiła z urzędu terminy prawa administracyjnego, również procesowe, nakładając na organy ograniczenia w prowadzeniu postępowań i wydawaniu decyzji. To co z założenia miało pomóc, w wielu wypadkach skomplikowało i utrudniło życie stronom takich postępowań. Przepisy zostały tak skonstruowane, że nawet jak strona była zainteresowana wydaniem decyzji, organ odmawiał, powołując się na te szczególne uregulowania. Jeżeli jednak zdecydował się na wydanie decyzji, to ona i tak nie mogła się uprawomocnić, ponieważ termin na wniesienie odwołania był zawieszony.

Dodaj komentarz