Konflikt w Ukrainie Raport z Polski Wydarzenia

Kobiety i dzieci z Ukrainy bezpiecznie dojechały do Łodzi

6 marca br. chwilę przed godziną 11:00 wjechał na Dworzec Łódź Fabryczna, specjalny skład Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pociąg wyjechał wczoraj około godziny 18:00 do Przemyśla by zabrać uciekających przed wojną Ukraińców.

Na jego pokład weszło 300 osób, głównie kobiety z dziećmi. Wiele rodzin miało ze sobą zwierzęta. W przejeździe, do bezpiecznego kresu długiej podróży, uchodźcom towarzyszyli wolontariusze. Zapewnili oni ewakuowanym opiekę, jedzenie, a także picie.

Był to pierwszy specjalny pociąg, który wyruszył z województwa łódzkiego po mieszkańców Ukrainy. Pisaliśmy o tym TUTAJ https://raportkolejowy.pl/pociag-z-lodzi-pojechal-na-granice/

Akcja została zorganizowana wspólnie na prośbę polskiego Rządu przez Łódzki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Miasto Łódź. To podkreślił podczas briefingu prasowego wojewoda Tobiasz Bocheński:

– Stajemy w jedności i współpracujemy od pierwszych dni tej straszliwej wojny przygotowując się na rożnego rodzaju scenariusze pomocy dla Ukraińców. Najistotniejsze w tym ogromnym kryzysie humanitarnym, który ma miejsce na Ukrainie a zaraz jego konsekwencję będą docierały do naszego województwa, jest podejmowanie licznych, skoordynowanych działań. Zapewniamy, że nikt nie zostanie bez naszej pomocy,

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podziękował wszystkim, którzy tak licznie i chętnie, w tak krótkim czasie potrafili się zorganizować:

– Ten próbny egzamin zdaliśmy. Co należy podkreślić, działaliśmy wspólnie. Staraliśmy się zrobić wszystko, żeby ludzie, uciekający przed wojną mieli godne, dobre warunki przejazdu. Jestem bardzo zbudowany zaangażowaniem zwykłych ludzi. Serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom województwa łódzkiego za praktycznie całodobową i w każdej chwili świadczoną pomoc.