Inwestycje Raport z Polski

Konkurs na prezesa CPK pod koniec marca. Wyniki audytu wewnętrznego za 3 tygodnie

Najpóźniej pod koniec marca Centralny Port Komunikacyjny ogłosić ma konkurs na prezesa spółki – informuje Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Obecnie w spółce trwa audyt wewnętrzny. Jego wyniki poznamy prawdopodobnie jeszcze przed ogłoszeniem konkursu – za około trzy tygodnie.

Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK przekazał szczegóły dotyczące audytu wewnętrznego w spółce i wyboru nowego prezesa.
Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK przekazał szczegóły dotyczące audytu wewnętrznego w spółce i wyboru nowego prezesa.

W ramach audytu wewnętrznego, trwa analiza wydatków CPK na Program Społeczno-Gospodarczy, obszaru HR i Programu Dobrowolnych Nabyć. Jak podkreślił Maciej Lasek, trwają także prace nad oceną harmonogramów w programach kolejowym i lotniskowym.

Kilka dni temu na oficjalnym profilu CPK w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o zarobkach zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak czytamy, na pensje i nagrody do tej pory wydano 11 mln zł. Na promocję – 27 mln.

Wewnętrzny audyt wykazał, że tylko w 2023 roku 3 członków zarządu otrzymało łącznie 746 tysięcy złotych z tytułu nagród. Rok wcześniej zarząd 4-osobowy otrzymał w sumie niewiele mniej – 730 tysięcy złotych.

Do publikacji odniósł się m.in. Marcin Horała, były pełnomocnik rządu ds. CPK, który skierował zapytanie poselskie w sprawie ewentualnego włamania na profil spółki na platformie X.

– Wczoraj oficjalny profil spółki zajmował się rozpowszechnianiem kłamstw i manipulacji godzących w jej dobre imię. To działanie na szkodę spółki, dlatego dziś skierowałem zapytanie poselskie w tej sprawie […]. Przykładem manipulacji było podawanie w atmosferze sensacji wynagrodzeń zarządu […] Jest czymś niespotykanym w cywilizowanych krajach, aby oficjalne konto spółki rozpowszechniało manipulacje i kłamstwa godzące w dobre imię tejże spółki. Działania takie naruszają dobre imię CPK i powodują obniżenie wiarygodności, a co za tym idzie również jej wartości i należy je zakwalifikować jako działanie na szkodę spółki – pisze Horała.

 

Jak zaznaczył, w przypadku braku informacji o włamaniu na konto, pyta:

– „ […] kto zlecił umieszczenie wpisów godzących w dobre imię spółki i jakie konsekwencje wyciągnięto wobec owej osoby? – pisze Marcin Horała.

 

Audyt w CPK – kolejne kroki

Jak zaznaczył Lasek, CPK realizuje równolegle przetargi na audytorów zewnętrznych. Do tej pory spółka współpracowała ze 116 firmami, które mogłyby takie audyty wykonać. Te przedsiębiorstwa zostaną wykluczone z postępowania.

CPK unieważniła w ostatnim czasie postępowania przetargowe dot. audytu poziomu zatrudnienia i wynagrodzeń, a także audyt harmonogramów części lotniskowej i kolejowej.

Nowy prezes CPK – konkurs

Maciej Lasek zaznaczył w rozmowie z PAP, że chciałby do końca marca ogłosić konkurs na nowego prezesa CPK. W połowie stycznia ze swoją funkcją pożegnał się dotychczasowy prezes – Mikołaj Wild. Odwołany został także Radosław Kantak, członek zarządu ds. inwestycji kolejowych.

Dodaj komentarz