Tramwaje

Kraków ogłasza przetarg na koncepcję linii tramwajowej między osiedlem Azory a pętlą Cichy Kącik

Fot. Zbigniew Czernik / CC

Krakowski Zarząd Inwestycji Miejskich poszukuje wykonawcy koncepcji linii tramwajowej między osiedlem Azory a pętlą Cichy Kącik. W ramach tego uzyskana ma zostać decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. Oferty w przetargu składać można do 8 czerwca.

– Szukamy firmy, która zajmie się przygotowaniem wielobranżowej i wielowariantowej koncepcji dla tego przedsięwzięcia, a także uzyska – w naszym imieniu – decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.

 

Wykonawca opracowania będzie korzystał z dokumentu wykonanego na zlecenie Magistratu w 2014 r. – „Studium wykonalności dla połączenia drogowego ul. Piastowska – ul. Głowackiego – ul. Weissa w Krakowie”. Jeden z wariantów tego materiału proponuje realizację na odcinku od osiedla Azory do pętli Cichy Kącik linii tramwajowej.

– Na bazie tego opracowania, chcemy przygotować aktualną koncepcję przebiegu, z propozycjami konkretnych rozwiązań technicznych, szczególnie na styku z już istniejącą infrastrukturą drogową i kolejową. Zadaniem projektantów będzie też oszacowanie kosztorysu inwestorskiego, a także przygotowanie dokumentów i uzyskanie w imieniu miasta tzw. decyzji środowiskowej. To na jej podstawie, w kolejnych latach będzie mogła zostać opracowana dokumentacja potrzebna do uzyskania decyzji zezwalającej na realizację (ZRID) – mówi Łukasz Szewczyk.

 

Nowa linia tramwajowa rozpoczynać się ma od ul. Weissa. Tam łączyć się będzie z planowaną trasą szybkiego tramwaju z Krowodrzy Górki do osiedla Azory. W dalszym etapie linia ma przekroczyć magistralę kolejową wschód – zachód. Będzie poprowadzona do ul. Głowackiego i wzdłuż ulicy, aż do ul. Podchorążych.

Jak ustalono wcześniej, w tym miejscu linia łączyć się będzie z istniejącym już układem torowym. Na dalszym odcinku linia będzie biegła w kierunku południowym wzdłuż ulicy Piastowskiej aż do pętli Cichy Kącik.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie układ drogowy. Powstaną także nowe ścieżki rowerowe i chodniki.

– Jeśli chodzi o ulice, zakładamy, że będzie to przebudowa już istniejącego układu, a nie jego rozbudowa o kolejne pasy – zaznacza dyrektor ZIM w Krakowie. ZIM chce też, by projektanci opracowali dokumentację i uzyskali decyzję środowiskową dla przebudowy odcinka od pętli Cichy Kącik do ul. Królowej Jadwigi wraz z nowym mostem nad Rudawą i ścieżkami rowerowymi. Tu również nie planuje się poszerzenia istniejących ulic, za to infrastruktura miałaby się wzbogacić się o dodatkowe rozwiązania dla osób korzystających z jednośladów.

 

Oferty w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie można składać w terminie do 8 czerwca. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Dodaj komentarz