Zakup został sfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego perspektywy 2014-2020. Umowa z Pesą, która wygrała przetarg zakupowy, została podpisana w październiku.
Przejazd inauguracyjny
W przejeździe inauguracyjnym uczestniczyli też dyrektor bydgoskiego zakładu Polregio Anna Cukrowska oraz uczniowie Technikum Kolejowego w Bydgoszczy. Za zasługi dla kolei regionalnej marszałek Piotr Całbecki otrzymał statuetkę Ambasadora Polregio.
PESA jest największym producentem taboru kolejowego w Polsce. Zatrudnia blisko 4 tys. pracowników w swoich zakładach w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim. Współpracuje także z ponad 1500 firmami zatrudniającymi łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób. Pociągi, a także tramwaje PESA kursują we wszystkich regionach Polski i większości dużych miast oraz w kilkunastu krajach Europy. Z tramwajów PESA korzystają m.in. mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Bydgoszczy, Torunia, Kijowa Sofii czy rumuńskich Jassów. Wyprodukowane w bydgoskich zakładach pociągi wożą pasażerów Deutsche Bahn, Trenitalia, Ceskich Drah czy PKP Intercity.
Pesa 2026+
Firma konsekwentnie realizuje nową strategię Pesa2026+, która opiera się na czterech filarach – ekspansji rynkowej, nowej platformie pojazdów Regio160, inwestycjach w nowe technologie produkcji i ‘Zielonej Pesa”.
W tej chwili Pesa produkuje pojazdy pasażerskie dla czeskich przewoźników Regio Jet i CD i Kolei Dolnośląskich oraz tramwaje dla Krajowej w Rumunii, Tallina, Wrocławia, a także Bydgoszczy. Ostatnio wygrała przetargi na dostawy elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Kolei Wielkopolskich.
Na torze doświadczalnym w Żmigrodzie trwają ostatnie testy pierwszego polskiego wodorowego pojazdu szynowego, czyli lokomotywy manewrowej SM42-6Dn.
Produkcja pojazdów bezemisyjnych, w tym napędzanych wodorem lokomotyw i pociągów pasażerskich, jest kluczowym elementem strategii „Zielona Pesa”. Zakłada ona maksymalne zmniejszenie śladu węglowego zarówno w produkcji, jak i eksploatacji pojazdów szynowych.
Pesa to jedna z największych firm w województwie kujawsko – pomorskim. W bydgoskich zakładach spółki pracuje prawie 3 tysiące osób. Wśród dostawców i kooperantów Pesa jest prawie 500 firm z regionu, których obroty z Pesa rocznie przekraczają 300 mln zł.
Pesa współpracuje uczelniani wyższymi i szkołami średnimi z regionu. Realizuje wspólne projekty badawcze, organizuje staże dla studentów i uczniów. Spółka jest również sponsorem drużyny bydgoskich siatkarzy, zawodów szachowych, angażuje się także w regionalne inicjatywy popularyzujące wiedzę techniczną czy np. design. Ostatnio była partnerem Bydgoskich Dni Projektowych organizowanych przez Młyny Rothera.