Wraz z wejściem w życie czwartego pakietu kolejowego zmianie uległy kryteria oceny systemów zarządzania bezpieczeństwem, wdrażanych w przedsiębiorstwach kolejowych i u zarządców infrastruktury. Wiele z tych zmian ma charakter kosmetyczny i porządkujący, pojawiły się jednak także nowe wymagania – związane z kulturą bezpieczeństwa.
W polskich warunkach nie jest to żadna nowość; z inicjatywy Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego od wielu lat podejmowane są działania promujące to zagadnienie, z Deklaracją w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa na czele. Wśród sygnatariuszy Deklaracji znaleźć można większość podmiotów działających na polskim rynku kolejowym i wokół niego. Zobowiązali się oni do podejmowania działań mających na celu promowanie kultury bezpieczeństwa w swoich organizacjach, a uzyskiwane przez nich efekty są nagradzane w organizowanych przez UTK konkursach. Mimo to, zmiana statusu prawnego wymagania związanego z rozwojem kultury bezpieczeństwa wywołuje pewien niepokój i chęć sformalizowania podejmowanych działań w taki sposób, aby możliwa była ich weryfikacja w trakcie działań nadzorczych.
Aby móc opracować konkretne rady pozwalające na spełnienie wymagań stawianych systemom zarządzania bezpieczeństwem należy w pierwszej kolejności uświadomić sobie, że samo sformułowanie „kultura bezpieczeństwa” nie ma jednoznacznej, ogólnie uznanej definicji. W literaturze przedmiotu znaleźć można wiele schematów modeli kultury bezpieczeństwa (lub kultury organizacyjnej), obrazujących jej wybrane elementy i zależności pomiędzy nimi. Jednym z takich modeli jest propozycja zawarta w książce Edgara i Petera Scheinów, którzy proponują spojrzenie na kulturę jako na złożenie trzech warstw:
W czerwcu w podróż koleją wybrało się 14,5 mln pasażerów. To o prawie 47 proc. mniej niż w czerwcu 2019 r. Spadek liczby pasażerów spowodowany epidemią koronawirusa jest mniejszy niż w kwietniu i maju kiedy sięgał 77 proc. i 66 proc. W czerwcu 2020 r. przewieziono koleją 17,5 mln ton ładunków – o 1,1 mln […]
Pod koniec stycznia na odcinku Nysa – Łambinowice – Nysa wprowadzona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza. Zmiany związane są z prowadzonymi przez PKP PLK pracami modernizacyjnymi. Jak informuje spółka Polregio, utrudnienia występować będą w dniach 29-31 stycznia 2021 r. Zastępcza komunikacja Autobusowa dotyczy wszystkich pociągów kursujących na trasie Nysa – Łambinowice. Przystanki Zastępczej Komunikacji Autobusowej znajdują […]