Tramwaje

Lampami ultrafioletowymi w bakterie. MPK Kraków testuje nową metodę dezynfekcji

MPK w Krakowie testuje nowy sposób dezynfekcji tramwajów i autobusów. Do tego celu wykorzystane zostały lampy ultrafioletowe. Procesowi poddanych zostało kilka różnych typów pojazdów.

Testy rozpoczęły się w poniedziałek 6 kwietnia. Małopolski przewoźnik korzysta z metody dezynfekcji, której dostawcą jest firma Eko-Technika Jędrzej Zawadzki”. Wykorzystuje ona w swoich sterylizatorach „UVC PERUN” te same promienniki, które są już stosowane m.in. w szpitalach oraz gabinetach zabiegowych i mają potwierdzoną skuteczność w niszczeniu bakterii i wirusów.

– Lampy UV o długości fal 254 nm są mocowane do specjalnych konstrukcji. Cztery takie zestawy z ośmioma lampami UV zostały wstawione m.in. do wagonu NGT6 na zajezdni tramwajowej Podgórze – informuje MPK Kraków. – Wagon był dezynfekowany w dwóch etapach ze względu na swoją długość 26 metrów. Najpierw lampy zostały ustawione w przedniej części tramwaju, w tym także w rejonie kabiny prowadzącego. Po włączeniu lamp proces dezynfekcji trwał 7 minut. Następnie te same czynności zostały powtórzone w drugiej części pojazdu. Podczas tej dezynfekcji wagon musiał został ustawiony w wydzielonej części hali, tak aby nikt nie miał do niego dostępu.

 

W trakcie działania promienników nikt nie mógł przebywać w pobliżu tramwajów, aby nie być narażonym na szkodliwe działanie fal ultrafioletowych.

To już kolejna metoda, jaką krakowskie MPK stosuje w swoich pojazdach. Wcześniej przewoźnik dezynfekował autobusy i tramwaje przeznaczonymi do tego specjalnymi środkami. Szczególną uwagę zwracano wówczas na elementy, które najczęściej są dotykane przez pasażerów – przyciski, poręcze, uchwyty, kasowniki oraz automaty biletowe.

Dodaj komentarz