Systematycznie rośnie ilość płodów rolnych eksportowanych z ukraińskich portów Morza Czarnego. Ukraina postanowiła, nie zważając na ryzyko i zagrożenia rosyjskimi atakami, uruchomić przewozy przez porty czarnomorskie i naddunajskie oraz transportować tą drogą maksymalnie dużo zboża i innych produktów. Dzięki porozumieniu naszego sąsiada z Rumunią polskie firmy mogą wkrótce bezpowrotnie stracić szansę na odegranie znaczącej roli w eksporcie ukraińskich produktów. Nie mówimy tylko o zbożu.
We wrześniu eksport ukraińskich produktów rolnych wyniósł 3,6 mln t, jednak, aby rolnictwo pozostało kluczową gałęzią tamtejszej gospodarki, wartość ta powinna wzrosnąć do ok. 6 mln t miesięcznie . Dziś jest to praktycznie niewykonalne tylko przez ukraińskie porty, chociaż – jak wynika z obliczeń Bloomberga, dokonanych na podstawie danych MarineTraffic2 – w miesiącu od 16 września do ukraińskich portów wpłynęły 32 statki o łącznej nośności ok. 1,4 mln t.
– To nadal zbyt mało, żeby można było powiedzieć: „Nie potrzebujemy już pociągów”. Jednak to również ostatni moment, kiedy Polska może powalczyć o utrzymanie jakiejś części tych przewozów oraz przygotowanie dobrego gruntu logistycznego pod przyszłą odbudowę Ukrainy – podkreśla zdecydowanie Marcin Witczak, prezes zarządu Laude Smart Intermodal SA. – Zboże można eksportować różnymi drogami, ale już materiały budowlane i elementy wyposażenia, choćby tylko z racji położenia najważniejszych fabryk i lokalizacji klientów, bez wątpienia najłatwiej i najszybciej wieźć właśnie przez Polskę.
Skalę wyzwań, które dopiero stoją przed logistyką, pokazują najnowsze dane Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej. Wycenia ona zniszczenia infrastruktury na 151 mld dol. Łączne koszty związane z odbudową to 411 mld euro – wynika z szacunków Banku Światowego.
1 https://www.unian.ua/economics/agro/eksport-zerna-u-minagro-rozpovili-pro-stan-galuzi-12433962.html, dostęp: 30.10.2023.
2 https://forbes.ua/news/ukraini-vdalosya-povernuti-kontrol-nad-eksportom-zi-svoikh-portiv-popri-vikhid-rf-z-zernovoi-ugodi-bloomberg-18102023-16760, dostęp: 30.10.2023.