Tramwaje Wywiady

Mateusz Wawrowski – poznański mistrz LEGO [WYWIAD]

Jego dzieła nie są malowane pędzlami ani rzeźbione w kamieniu czy drewnie. Składają się z tysiąca kolorowych elementów, które znają i uwielbiają nie tylko dzieci. O przekształcaniu klocków LEGO w niezwykły świat transportu publicznego, rozmawiamy z Mateuszem Wawrowskim, autorem projektu „Mateusz buduje”.

Idealnie odwzorowane z klocków LEGO tramwaje i autobusy zachwycają tysiące miłośników transportu publicznego. Jak rodziła się Twoja pasja?

Przygodę z klockami LEGO rozpocząłem mając trzy lata. Wtedy jeszcze nie myślałem, że będąc osobą dorosłą, nadal będę tym światem zafascynowany. Właśnie po 18-stce podjąłem decyzję o budowaniu modeli tramwajów i autobusów, które można spotkać na ulicach polskich miast. Nie chciałem tworzyć tylko w zaciszu domowym, ale dzielić się swoimi pracami z innymi. Równolegle stworzyłem profil na portalu społecznościowym o nazwie “Mateusz buduje”, gdzie regularnie publikuję powstałe pojazdy. Wpisów dotyczących mojej pasji jest już kilka tysięcy.

Skąd czerpiesz inspirację na kolejny projekt?

Z codziennego życia. Patrzę na świat okiem pasjonata klocków LEGO. Odwzorowujesz modele tramwajów identycznie do pojazdów, które na co dzień kursują po polskich torowiskach.

W jaki sposób zdobywasz klocki, które w klasycznych zestawach LEGO nie zawsze występują?

Wszystkie klocki, które używam do tworzenia modeli, dostępne są na rynku. Nie kupuję zestawów, bo to byłoby nieopłacalne. Zamawiam pojedyncze klocki, które sprzedają podobni do mnie pasjonaci, kolekcjonerzy.

Masz pomysł i chcesz go zrealizować. Jak wygląda proces budowy tramwaju z LEGO?

Powstawanie modelu zaczynam od przygotowania projektu w specjalnym, dedykowanym budowie programie komputerowym. Ten etap zajmuje mi zazwyczaj około dwóch dni. Jeśli posiadam wystarczający zasób klocków lub gotówki, staram się zrealizować projekt. Przeznaczam na pracę średnio kilka godzin dziennie, co przekłada się łącznie na kilka dni budowy. Projektowaniem zajmuję się w każdej wolnej chwili, przed i po pracy. Wolny czas dzielę na obowiązki domowe i rodzinne.

Jak wygląda miejsce, w którym budujesz?

Miejscem, w którym rozwijam swoje hobby, jest duży stół ustawiony w pokoju przy oknie. Lubię naturalne światło, łatwiej mi wówczas dobrać odpowiedni kolor klocków do projektowanego pojazdu.

Co jest najtrudniejsze przy odwzorowaniu pojazdów szynowych, budynków, czy infrastruktury?

Najtrudniejszy przy projektowaniu jest odpowiedni dobór koloru klocków, zachowanie proporcji i kształtu danego obiektu.

Nad czym obecnie pracujesz? Jak można wspierać Twoje hobby?

Obecnie realizuję wymarzony projekt – zajezdnię tramwajową dla moich modeli. To takie dopełnienie kolekcji modeli tramwajów i autobusów. Za sprawą makiety poznańskiej zajezdni tramwajowej WS3 Forteczna chciałbym pokazać dzieciom i dorosłym, jak wygląda praca motorniczego. Bowiem jego miejscem pracy jest nie tylko tramwaj, ale także zajezdnia. Realizację zajezdni podzieliłem na kilka etapów. W pierwszym powstała myjnia, hala naprawcza oraz ekspedycja. W kolejnych etapach chciałbym odwzorować pozostałą część Fortecznej, łącznie ze wszystkimi torami odstawczymi. Każdy może pomóc mi w rozbudowie wymarzonego projektu, wpłacając dowolny datek na stronie: pomagam.pl/mateuszbuduje.

Jakie jest Twoje marzenie, jeżeli chodzi o tworzenie z klocków LEGO – co byś chciał zbudować?

Moje marzenie? Stworzyć na mapie Poznania miejsce, gdzie mógłbym dzielić się swoimi projektami, modelami i pomysłami. Chciałbym zbudować jeszcze więcej makiet podobnych do zajezdni tramwajowej, jednak dziś ogranicza mnie powierzchnia mieszkania.

Kim jest Mateusz – znany jako twórca projektu „Mateusz buduje”?

Nazywam się Mateusz Wawrowski i jestem poznańskim motorniczym oraz pasjonatem klocków LEGO. Łączę pracę z pasją. Ta nie kończy się tylko na tym, co sam wykreuję. Dzięki współpracy z różnymi firmami realizuję jeszcze więcej projektów, takich jak metro warszawskie. Zbudowałem model pociągu Skody, który miał prawie 3 metry długości. Jestem otwarty na wszelkiego rodzaju współpracę – także z osobami prywatnymi, które chciałyby ustawić w swoim pokoju własny model tramwaju lub autobusu. Tworzę dosłownie wszystko!

Dodaj komentarz