Inwestycje Wydarzenia

Nowy przystanek kolejowy pod Warszawą

Blisko 80 pociągów w ciągu doby będzie zatrzymywać się w Rokitnie, co umożliwi podróż w kierunku Warszawy, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Otwocka, Łowicza czy Sochaczewa. Takie udogodnienie zyskają mieszkańcy gminy Błonie pod Warszawą. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ok. 14 mln zł podpisały umowę na budowę przystanku w Rokitnie, między Błoniem a Płochocinem.

Nowy przystanek kolejowy powstanie w Rokitnie (fot. Paweł Sawczuk / PKP PLK)
Nowy przystanek kolejowy powstanie w Rokitnie (fot. Paweł Sawczuk / PKP PLK)

Zadanie w formule „projektuj i buduj” ma zakończyć się w 2023 r. Wykonawcą robót będzie Domost Sp. z o.o. W ich efekcie w Rokitnie, w okolicy przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Nowakowskiego w ciągu drogi wojewódzkiej 720, powstaną dwa nowe jednokrawędziowe perony o długości 200 metrów. Przewidziano wiaty, ławki, czytelne oznakowanie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych zwiększa dostęp do kolei. Również na Mazowszu, nowy przystanek w Rokitnie ułatwi komunikację. Dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości dojazd koleją do szkół i pracy będzie możliwy już za kilkanaście miesięcy – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

 

Modernizacja stacji w Niemojkach zakończona [ZDJĘCIA]

O inwestycji mówił także przedstawiciel PKP PLK.

 

– W całej Polsce, dzięki realizacji Rządowego Programu budowy przystanków kolejowych, mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei, czyli najbardziej ekologicznego środka transportu. W zależności od potrzeb, przebudujemy perony, zmienimy ich lokalizację lub wybudujemy nowe przystanki, tak jak w Rokitnie. Pasażerowie będą wsiadać do pociągów bezpieczniej i wygodniej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Program Przystankowy w województwie mazowieckim obejmuje na liście podstawowej 15 lokalizacji. Poza Rokitnem są to: Groszowice i Dąbrówka Zabłotnia, Józefin, Bąkowiec, Chronów, Mława Miasto, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy. Na liście rezerwowej ujęto 5 projektów: Stara Iwiczna, Nowa Iwiczna, Warszawa Fort Wola, Łochów, Ruda Wielka. Inwestycje zwiększą dostępność mieszkańców do kolei i poprawią warunki podróży.

Inwestycja w Rokitnie jest wpisana w Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.  Uwzględniono w nim 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej, a także międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Inwestor wykorzysta środki m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych oraz sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

Dodaj komentarz