Tabor

PESA zmodernizuje kolejne wagony dla PKP Intercity

PKP Intercity podpisało umowę z bydgoską Pesą na modernizacje kolejnych 125 wagonów. Wartość kontraktu to ponad 540 mln zł. Tym samym wartość umów podpisanych w ramach największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity wynosi już ponad 5 mld zł brutto.

Przedmiotem umowy z Konsorcjum Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” S.A. oraz Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. jest na wykonanie naprawy okresowej na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją 125 wagonów typu 111A i 141A oraz ich późniejszych przeglądów technicznych na trzecim poziomie utrzymania. Wartość całego zamówienia to 540,4 mln zł brutto. Zmodernizowane wagony mają trafić do przewoźnika w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy, a pierwszy pojazd już po 300 dniach.

Gratuluję PKP Intercity konsekwentnego podnoszenia komfortu dla podróżnych. Unowocześnianie kolejnych 125 wagonów przyniesie korzyści pasażerom a sprawdzonym polskim firmom da szansę na dalszy rozwój. Udział bydgoskiej PESY i ZNTK Mińsk Mazowiecki w kolejnym tak dużym kontrakcie potwierdza, że polskie firmy kolejowe oferują produkty najwyższej jakości. Dzisiejszy kontrakt za ponad 540 mln zł to także potężny zastrzyk pieniędzy dla polskiej gospodarki, utrzymanie tysięcy miejsc pracy i stabilnych źródeł dochodu dla wielu polskich rodzin. Jest to szczególnie ważne w czasie pandemii koronawirusa. Dlatego należy docenić, że inwestycje PKP Intercity idą pełną parą mimo ograniczeń, jakie dotykają nas wszystkich. W MAP zachęcamy spółki Skarbu Państwa do współpracy z polskimi firmami. Oczywiście w ramach rachunku ekonomicznego i z zachowaniem najwyższej jakości. Dziś kolejny raz przekonujemy się, że kapitał ma narodowość – podkreśla Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Po modernizacji wagony staną się pojazdami bezprzedziałowymi drugiej klasy. Będą wyposażone m.in. w klimatyzację, wygodne fotele z indywidualnymi gniazdami elektrycznymi oraz gniazdkami USB do ładowania urządzeń mobilnych, bezprzewodowy internet. Pojawi się w nich miejsce na duży bagaż. Wagony będą posiadały zgodne z przepisami Rozporządzenia  Komisji UE (TSI) w zakresie kryteriów prośrodowiskowych toalety z zamkniętym układem. Modernizacja obejmie również instalację nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej oraz oznaczenia zewnętrzne i wewnętrzne w alfabecie Braille’a.

W tym trudnym dla całego rynku roku szczególnie mocno wierzymy w napędową moc dużych inwestycji realizowanych z krajowymi partnerami. Tak właśnie dzieje się w przypadku kolejnej współpracy naszego narodowego przewoźnika kolejowego i bydgoskiego producenta taboru. Ten kontrakt przybliży nas do celu, jakim jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna – mówi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Harmonijna współpraca

W ostatnim czasie Konsorcjum PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki unowocześniło wagony dla PKP Intercity w ramach dwóch kontraktów. Z końcem listopada br. przewoźnik odebrał ostatnie ze zmodernizowanych 125 pojazdów z umowy wartej blisko 470 mln zł brutto. Korzystają z nich już pasażerowie w całej Polsce,co przyczyni się do podwyższenia standardu podróżowania pociągami PKP Intercity w nowym sezonie. Przewoźnik ma do dyspozycji także 10 wagonów, których modernizację bydgoska firma zakończyła w 2019 r. Wartość tego projektu wyniosła 41 mln zł brutto.

Dodaj komentarz