global Tabor

Pierwszy pasażerski pociąg wodorowy Alstom na torach Hesji [ZDJĘCIA]

Pierwszy pasażerski pociąg wodorowy Coradia iLint od Alstom wyjechał ze stacji we Frankfurcie nad Menem. Docelowo do Hesji trafi 27 bezemisyjnych pojazdów, które wyjadą na trasy: Frankfurt-Höchst – Bad Soden, Frankfurt – Koenigstein i Bad Homburg – Friedberg.

Coradia iLint od Alstom wyjechał na tory Hesji (Fot. BMDV/Twitter)
Coradia iLint od Alstom wyjechał na tory Hesji (Fot. BMDV/Twitter)

Pierwsze pociągi wodorowe iLint wyjechały na linię Bremervörde, która łączy Bremę z Hamburgiem na północy Niemiec. Odbyło się to w sierpniu br. Teraz przyszedł czas na wprowadzenie bezemisyjnych składów do Hesji.

Budowa pierwszej stacji tankowania wodoru dla pociągów pasażerskich w Hesji ruszyła w październiku 2020 r. Jak informuje Alstom, to druga na świecie tego typu stacja. Obsługiwać będzie największy na świecie tabor pociągów pasażerskich, wyposażonych w ogniwa paliwowe.

– Dzięki napędzanym ogniwami paliwowymi pociągom Alstom, RMV otwiera nowy rozdział bezemisyjnej mobilności. Zamówienie na 27 pociągów pozwala nam ustanowić światowy rekord: w lokalnym transporcie publicznym nie ma na świecie większego taboru napędzanego ogniwami paliwowymi. Co ważne, możemy zrealizować to gigantyczne przedsięwzięcie zgodnie z harmonogramem i w ramach wyznaczonego budżetu – powiedział podczas ceremonii rozpoczęcia prac Dyrektor Zarządzający RMV, prof. Knut Ringat.

 

Całkowita wartość zamówienia wynosi 500 mln euro. Kontrakt obejmuje zakup pojazdów, ich konserwację, a także eksploatację którą zajmie się producent.